• Nagłówek

      • 15.04.2021 ( CZWARTEK ) "Rodzina brzydkiego kaczątka"

         CZĘŚĆ I:

        "Kaczuszkowa piosenka"- zabawa naśladowcza w kole

        piosenka

        "Śniadanie w kurniku"- ćwiczenie małej motoryki

        Prezentujemy dzieciom ziarna kukurydzy, niełuskanego słonecznika, niełuskanej dyni. Wysypcie wszystko razem do miski. Zadaniem dzieci jest wybranie wszystkich ziaren i posegregowaie je na odpowiednie grupy. Następnie pytamy dzieci czy wiedzą jakie zwierzęta jedzą poszczególne ziarenka (kaczki-kukurydzę, kury-słonecznik, gęsi-pestki dyni). 

        CZĘŚĆ II:

        "Karmimy kaczki, kury i gęsi"- praca plastyczna

        Drukujemy dziecku obrazek z poszczególnymi zwierzatkami. Każdy koloruje je zgodnie z oryginalnym wyglądem. Wykorzystamy ziarenka z poprzedniego zaania. Przyporządkujmy odpowiedni pokarm do odpowiedniego zwierzątka -przyklejamy klejem. 

        "Zwierzęta gospodarskie i ich dzieci"- zabawa dydaktyczna

        Prezentujemy obrazki na których znajdują się zwierzęta z wiejskiej zagrody. Prosimy, aby dzieci nazwały zwierzęta hodowlane i przypomniały nazwy ich potomstwa. Następnie zachęcamy do wskazania całych rodzin ( koń-klacz-źrebię, byk-krowa-cielę, kogut-kura-kaczę, baran-owca-jagnię ). Mają wskazać kto jest kim czyli mama-tata-dziecko, wskazać różnice między młodymi a dorosłymi, ustalić, których jest mniej a których więcej. Porozmawiajcie o tym co jest zdrowe do jedzenia dla ludzi, a co odpowiednie dla zwierząt. 

        rodziny zwierząt hodowlanych

        CZĘŚĆ III:

        "Stary Donald farmę miał"- utrwalenie piosenki

        piosenka


        14.04.2021 ( ŚRODA ) "Pole pełne zboża"

        "Powożenie wozem"- zabawa ruchowa

        Prowadzący prosi, aby dziecko i towarzysząca mu osoba ustawili sie w parach i udawali pędzący zaprzęg. Jedna osoba to "koń" stoi w hula-hop, druga natomiast to "woźnica", która trzyma oburącz obręcz przed sobą. Prowadzący wygrywa na czymkolwiek rytm, w którym porusza się  "wóz", a gdy przestanie grać, następuje zamiana ról.  

        "Rolnik sam w dolinie"- zabawa naśladowcza w kole

        piosenka

        CZĘŚĆ II:

        "Od ziarenka do bochenka"- zapoznanie dzieci z procesem produkcyjnym chleba na podstawie ilustracji. 

        kłosy zbóż

        mąka

        pieczywo

        CZĘŚĆ III:

        "Stary Donald"- zabawa ruchowa przy piosence

        piosenka

        "Podwórkowe rozmowy"- zabawa ortofoniczna, naśladowanie odgłosów zwierząt. 

        Dziecko oraz towarzysząca mu osoba zamieniaja się w zwierzęta z godpodarstwa wiejskiego. Improwizujemy rozmowę np psa i kota, posługując się sposobem ich porozumiewania (np hau,hau,hau....miał,miał,miał...koko,koko,koko...ćwir,ćwir.... itp). Zmieniamy natężenie głosu w zależności od sytuacji. 


        13.04.2021 ( WTOREK ) " Kto mieszka w oborze?" 

        CZĘŚĆ I:

        "Stary Donald" - utrwalenie piosenki 

        piosenka

        CZĘŚĆ II:

        "Jedziemy na wieś"- wprowadzenie do charakterystyki wsi, jej mieszkańców i zajęć związanych z gospodarstwem wiejskim. Rodzic krótko opowiada o pracach w gospodarstwie wiejskim związanych z hodowlą zwierząt, uprawą zboża, ogrodnictwem, sadownictwem. Dzieci przygladają się uważnie i kolejno opisują miejsce-wieś, nazywają i charakteryzują prace gospodarskie, zwierzęta. Zadajemy pytania dodatkowe: Czym zajmują się rolnicy?, Czy ta praca jest trudniejsza od innych? Czym sie różni? W jaki sposób należy opiekować się zwierzętami hodowlanymi? Na czym polega praca w polu? Na czym polega praca w sadzie?

        Zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi. Odwołujemy się do indywidualnych doświadczeń dzieci. Zachęcamy do tworzenia długiego dialogu, można dołączyć zdjecia zwierząt i maszyn rolniczych

        CZĘŚĆ III:

        "Obraz wiosny"- ćwiczenie grafomotoryczne

        karta pracy

        WYDLUŻONA PRACA

        piosenka

        Zaprośmy wszystkich bliskich bliskich do wspólnej zabawy.  W tle leci muzyka, siadamy w kole. Zabawa polega na przekazywaniu maskotki kolejnej sobie w kole. Jedna osoba zatrzymuje muzykę, natomiast kto w tej chwili trzyma maskotke odpada z gry. 


        12.04.2021 ( PONIEDZIAŁEK ) "Wiejskie podwórka"

        CZĘŚĆ I:

        "Noc i dzień" - zabawa naśladowcza

        Rozmawiamy z dziećmi na temat zwierząt, jednak z podziałem na te, które funkcjonują w noc i te które w dzień. 

        Zaprezentujmy zwierzęta o nocnym trybie życia, scharakteryzujmy je po kilka słów. Przykłady zwierząt poniżej:

        zwierzęta funkcjonujące nocą

        "Króliczek" - zabawa naśladowcza

        piosenka

        CZĘŚĆ II:

        "Stary Donald"- nauka piosenki

        Słuchanie i omowienie treści piosenki. Wspólnie śpiewamy piosenkę i powtarzamy odgłosy zwierząt jak echo. 

        piosenka

        "Zwierzęta z wiejskiego podwórka jakie znam"- zabawa dydaktyczna

        Prezentując planszę z najbardziej znanymi zwierzętami z wiejskiej zagrody,zadajemy pytania: co znajduje sie na planszy?, co widzisz?, ile jest zwierząt? ( KIEDY DZIECKO LICZY PROSIMY, ABY PALUSZKIEM WSKAZYWALO DANY ELEMENT ), jakie to zwierzatka?, czy wiesz gdzie one mieszkają?, co jedzą?, może pełnią w gospodarstwie jakąś funkcję?, jakie odgłosy wydają? itp. 

        zwierzęta z wiejskiego podwórka

        CZĘŚĆ III:

        "Celowanie do okienka"- zabawa ruchowa z elementami celowania i rzutu.

        Jeżeli macie możliwość uszyjcie dzieciom woreczek, do którego wsypiecie ryż. Jest to świetny rekwizyt do zabawy, ale i do ćwiczeń. Możemy oczywiście zastąpić go np. skarpetkami zwiniętymi w kulkę lub czymkolwiek innym co przypomina kulę. Wyznaczamy miejsce (np pudelko lub miska ) do którego dziecko bedzie wrzuać woreczek z ryżem lub inny rekwizyt. Maszerujemy do okoła "okienka do wrzucania", na określony sygnał wrzucamy przedmiot do "okienka". Zabawe można przeprowadzać w ogrodzie, zapraszając bliskich do wspólnej zabawy. 

        WYDŁUŻONA PRACA

        karta pracy

        Wykonajcie polecenie z kart pracy, następnie pokolorujcie zwierzeta odzwierciedlając ich rzeczywiste kolory. Policzcie ile zwierząt znajduje sie na obrazku. 


        09.04.2021 ( PIĄTEK ) "Moja miejscowość, mój kraj"

        CZĘŚĆ I:

        "Koła autobusu" - zabawa naśladowcza

        piosenka

        "Lisek łakomczuszek" - zabaw naśladowcza

        piosenka

        "A ram sam sam" - zabawa naśladowcza

        piosenka

        CZĘŚC II:

        "Gdzie mieszkam"- rozmowa kierowana

        Porozmawiajcie z dziećmi o miejcowości w ktorej mieszkacie. Zadawajcie poszczególne pytania:czy dziecko zna swój adres, czy wie jak ma na imie i nazwisko, czy wie jak nazywają sie rodzice, czy zna swoich sąsiadów. Utwalcie zasady w sytuacji kiedy dziecko spotka kogoś obcego. 

        "Symbole"- zabawa dydaktyczna

        Porozmawiajmy o znanych symbolach narodowych. Czy wiedzą co nimi jest? Jak one wyglądają? Gdzie można je spotkać? Dla ulatwienia, można na początku zaprezentować obrazki z poszczególnymi symbolami. Nastepnie zadajemy pytania pomocnicze np. jakiego koloru jest coś na obrazku. 

        flaga

        godło

        "Symbole regionalne"- zabawa dydaktyczna

        Zaprezentujmy dzieciom herby miejscowości z którymi jesteśmy związani lub sa zwiazani nasi najbliźsi. Jeżeli takowych nie mamy, możemy zaprezentować herb miejsowości, ktora znajduje sie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. 

        Wspomnijmy o różnicach pomiedzy symbolem narodowym a herbem miasta. 

        CZĘŚC III:

        "Kolorujemy nasz herb"- praca plastyczna

        Z poprzednich zajęć wybieramy herb lub inny symbol narodowy ( w zależności od stopnia trudności ) i kolorujemy go zgodnie z pierwotnym wzorem. 

        WYDŁUŻONA PRACA

        "Świetlicowe ZOO"- wykonujemy zwierzaki z różnych dostępnych materiałów np. myszki z łupiny od orzecha itp. 


        08.04.2021 ( CZWARTEK ) "Rozwijamy nasze hobby i zainteresowania"

        CZĘŚĆ I:

        "Umyć rece musi każdy z nas"- zabawa taneczna i utrwalająca podstawowe zasady higieny

        piosenka

        "Praczki"- zabawa ruchowa

        piosenka

        "Ręce do góry" - zabawa ruchowa

        piosenka

        CZĘŚĆ II:

        "Formy spędzania wolnego czasu"- burza mózgów

        Porozmawiajcie jakie dzieci znają formy spedzania wolnego czasu. Niech to będzie luźna rozmowa, co lubią robić i co sprawia im największą frajdę. Można zapytać czego nie lubią robić. Prosimy, aby każde stwierdzenie uzasadniały pełnymi zdaniami. 

        "Jakie mam uzdolnienia?"- odkrywanie swoich mocnych stron

        Jeżeli dzieci mają problem z określeniem mocnych stron ( raczej tak bedzie ), możecie troche naprowadzić je na właściwy tok myślowy. Może są dzieci, któr mają swoje konkretne zainteresowania, jeżeli tak to niech opowiedzą o tym ( zależy nam na pełnych zadaniach logicznie tworzących całość ). Kolejnym elementem zabawy jest narysowanie sylwety kolegi lub koleżanki i pokolorowanie tak, aby jak najbardziej obrazek przypominał oryginał :). Jeżeli jest to za trudne, prosimy aby dziecko odrysowało swoją rączkę ( lub z pomocą rodzica ) i ozdobiło ją w dowony sposób. 

        CZĘŚC III:

        "Zabawy na świeżym powietrzu"- Wyjdzmy na spacer, pobawmy się w piaskownicy z dzieckiem, zbudujcie coś  razem, stwórzcie wiosenny bukiet, stwórzcie przydomowy ogród warzywny lub kwiatowy....cokolwiek co będzie wiązało się z indywidualnymi zainteresowaniami dzieci. Ważne aby rodzic uczestniczył w zabawie a nie tylko był obserwatorem ( zapytajcie dziecko co mam terez robić, niech cała organizacja wychodzi od dzieci ). 


        07.04.2021 ( ŚRODA ) "Świat zwierząt"

        CZĘŚĆ I:

        "Stary niedźwiedź"- zabawa w kole

        Jedna osoba jest niedźwiedziem i znajduje sie w kole , pozostali spacerują do okoła trzymając się za ręce i śpiewając piosenkę. Na określony sygnał niedźwiedź łapie kogoś z otoczenia i ta osoba staje się niedźwiedziem. Zabawę można powtarzać kilkukrotnie. 

        piosenka do zabawy stary niedźwiedź

        CZĘŚĆ II:

        "Krzyżówki obrazkowe"- rozwijanie porcepcji wzrokowej

        Prezentujemy dziecku część obrazka, na którym jest zwierzę ( np.trąbę ). Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć o jakie zwierzę chodzi. 

        "Sylabujemy"- zabawy słowne

        Rodzic rozpoczyna zabawę wypowiadając pierwszą sylabę nazwy jakiegoś zwierzęcia np. "ze". natomiast dziecko ma dopowiedzieć reszte wyrazu, tak aby powstała nazwa , czyli w tym przypadku ma dopowiedzieć sylabę :bra" aby w całości powstał wyraz "zebra". Oczywiście dobierajmy poziom trudności do możliwości naszych dzieci. Zaczynajmy od najbardziej znanych zwierzat. 

        Jeżeli ta zabawa okaże się za trudna poćwiczcie wspólnie dzielenie na sylaby nazwy zwierząt. 

        CZĘŚĆ III:

        "Kim jestem?"

        Rodzic wydaje pewien dźwięk ( np jaki dźwiek wydaje krowa ), zadaniem dziecka jest odgadnąć co to za zwierze. Następnie role się odwracają i to dziecko wydaje dźwięk a rodzic zgaduje. 

        Inną forma tej zabawy jest: rodzic prosi dziecko, aby zaprezentowało jakie odgłosy wydaje krowa, koń, małpka... itp po kolei je wymieniając. Możemy dołaczyć do tego element zajęć ruchowych, czyli jednocześnie dziecko ma zaprezentować jak dane zwierze się porusza lub powiedzieć gdzie możemy je spotkać.


        06.04.2021 ( WTOREK ) "W magicznym świecie teatru"

        CZĘŚĆ I:

        "Dzieci w domkach-dzieci na spacer"- zabawa orientacyjno - porządkowa

        Wyznaczamy jedno miejsce np. na poduszce, które jest domkiem. Puszczamy dowolną muzykę podczas której dziecko spaceruje po całym dostępnym miejscu. Jak muzyka ucichnie, musi schować się szybko w domku. Możemy bawić się w taką zabawę na świeżym powietrzu, im więcej uczestników tym lepsza zabawa. Zamiast poduszki mogą być obręcze lub cokolwiek innego. Ważne aby każdy uczestnik miał swój domek. 

        CZĘŚĆ II:

        "Wykonanie kukiełek":- praca plastyczna

        Zabawmy się razem z dzieckiem. Stwórzmy kukiełkę z tego co mamy w domu, mogą to być kukiełki z recyklingu, co dodatkowo urozmaici zabawę.

        "Zabawa tematyczna w teatr"- zabawa pantonomiczna

        Kiedy nasze kukiełki będą gotowe, możemy stworzyć teatr i zorganizować przedstawienie np rodzice dla dzieci i na odwrót. Przypomnijmy dzieciom zasady jak należy zachowywać sie w teatrze, kinie itp. Porozmawaijcie na temat osób występujących. 

        CZĘŚĆ III:

        "Mój ulubiony bohater"- praca plastyczna

        Wydrukujcie dziecku kolorowankę ulubionej postaci z bajki ( jeżeli dziecko umie, niech spróbuje narysować samo swoją ulubioną postać z bajki )

        WYDŁUŻONA PRACA

        "Kwietniowy krokus" - wycinanie wg szablonu, rysowanie kredką świecową róznych zjawisk atmosferycznych jakie możemy zaobserwować wiosną

        krokus

        "Zabawy bieżne" - zaproponujmy dzieciom znane zabawy np. berek, chowanego, czy baba jaga patrzy. Ważne aby zaangażowac do zabawy całą rodzinę, co pozwoli wesoło i aktywnie spedzić czas.


        02.04.2021 ( PIĄTEK ) " Świąteczne życzenia"

        CZĘŚĆ I:

        "Zabawy baranków"- zabawa naśladowcza

        Dziecko porusza się po całym dostępnym pomieszczeniu lub ogrodzie przy muzyce P.Czajkowskiego wykonując następujące polecenia ( lub rodzic towarzyszy dziecku w tańcu ): podskakujemy w małych kółkach, poruszamy się do przodu krokiem krokiem dosuwistym, cwałują parami po okręgu. 

        "Baranki i owieczki"- ćwiczenia artykulacyjne, naśladowanie odgłosów zwierząt jakie dzieci znają.

        utwór

        CZĘŚĆ II:

        "Kartka świąteczna"- wykonajmy wspólnie z dzieckiem kartkę świąteczną dla kogoś bliskiego, z kim nie możemy się spotkać w święta. 

        "Świąteczny wyścig"- zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Zbudujcie w domowych warunkach tor przeszkód, lecz taki świąteczny, czyli np. pokonując tor niosąc jajko (piłeczka) itp. Proponowane elementy toru: slalom, przejście pod czymś lub nad czymś, stąpanie po lini prostej-skakanka lub sznurek, stanie na jednej nodze itp. 

        CZĘŚĆ III:

        "Jakie ładne jajka"-dekorujemy i ozdabiamy jajka na świąteczny stół.

        WYDŁUŻONA PRACA

        "Wydmuszki"- malowanie farbami, oklejanie wełną lub skrawkami materiału

        "Butelki sensoryczne"- zabawy z dziećmi rozwijające zmysły 

        butelki sensoryczne


        01.04.2021 ( CZWARTEK ) "Śmigus- dyngus"

        CZĘŚĆ I:

        "Na zielonej łączce"- zabawa rytmiczna

        Przy dźwiękach bębenka dzieci skaczą jak zajączki. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i stoją w bezruchu. Ponowny akomapaniament na bębenku zaprasza do skakania. 

        "Pisanki"- ćwiczenia grafomotoryczne, kreślenie wzorów, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

        pisanka

        CZĘŚĆ II:

        "Świąteczne tradycje"- poznajemy tradycje związane z Wielkanocą.Któtko charakteryzujemy poszczeglne tradycje:

        -Palemki

        Palemki na szczęście, Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki mogą to być to rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek; ozdabiano je kwiatami, mchem, ziołami lub kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej bazi miało zapewnić zdrowie i bogactwo. Zatknięcie za obraz lub włożone do wazonów palemki, chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złosliwością sąsiadów.

        -Świąteczne porządki

        Przed Wielkanocą robimy wielki świąteczne porządki, nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie-"wymiatamy" z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby. 

        -Święconka

        Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (albo wielki kosz) z jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć baranka (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa, wędlin (na znak że kończy się post), chrzanu (gorycz męki Pańskiej), masła (oznaka dobrobytu), jajka (symbol narodzenia). Święconkę jemy następnego dnia po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

        -Wielka Niedziela

        Dzień radości. Tego dnia huk petard i dźwięki dzwonów miały obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka. 

        -Lany Poniedziałek

        "Śmigus-dyngus"- czyli święto lejka. To zabawa, którą wszyscy doskonale znamy. Oblewać można wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła- to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można od oblewania malowanym jajkiem- stąd każda panna starała się, aby jej pisanka była najpiękniejsza. 

        -Szukanie zajączka

        Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być, po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego. 

        -Wielkanocne jajo

        Króluje na Wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywiania organizmu składniki. 

        Jako podsumowanie tej rozmowy dzieci wykonują ćwiczenia z karty pracy na stronir 26.

        CZĘŚĆ III:

        "Rzuć do mnie piłkę"- zabawa ruchowa z elementami rzutu i celowania.


        31.03.2021 ( ŚRODA ) "Potrawy na wielkanocnym stole"

        CZĘŚĆ I:

        "Świąteczne menu"- zapoznanie dzieci z potrawami wielkanocnymi na podstawie zebranych potraw oraz ilustracji. 

        Zachęcajmy dzieci do wspólnego przygotowywania Świąt. Kiedy mamy już gotowe jakieś potrawy wielkanocne, poprośmy aby dzieci powiedziały co to jest. Możemy posłużyć się zdjęciami potraw znanych dzieciom w internecie. Opiszcie znaczenie wszystkich potraw,jakie muszą znaleźć się w koszyczku, następnie wspomnijcie o tradycyjnej zabawie wielkanocnej - walatce ( dwie osoby stukają się jajkami ugotowanymi na twardo, wygrywa ta, której jajko nie pęknie ). 

        CZĘŚĆ II:

        "Świąteczny mazurek"- jest to zabawa masą solną, lecz w obecnej sytuacji macie możliwość zrobienia prawdziwego ciasta w warunkach domowych. Zabawa polega na tym, aby jak najwięcej czyyności wykonało dziecko, łacznie z dekoracją. 

        CZĘŚĆ III:

        "Zanieś podwieczorek"-zabawa ruchowa z elementami równowagi.

        Dziecko ma przejść po lini prostej do wyznaczonego miejsca i powrócić z tacą, na której ustawiona została zastawa dla lalek, beż upuszczenia żadnego elementu. Możemy zrobić rodzinne zawody. 

        "Pisanka"- praca plastyczna

        Wycinamy dziecku owal w kształcie dużego na całą stronę A4 jajka, następnie prosimy aby dowolnie je udekorowało. Możemy stosować rózne techniki, ktrdki, mazaki, plastelina, bibuła itp. 


        30.03.2021 ( WTOREK ) "Wielkanocny koszyczek"

        CZĘŚĆ I:

        "Malowane jaja"- ogladamy różnorodne jaja świąteczne, porównujemy techniki zdobienia , omawiamy wygląd, poznajemy zwyczaje świąteczne. Pokazujemy dziecku obrazek lub prawdziwy koszyczek wielkanocny i pytamy co się w nim znajduje lub co będziemy do niego wkładać w sobotę, zadajemy jak najwięcej pytań wymuszając odpowiedzi pełnymi zdaniami np: Co jest w koszyczku?, Z czego robi się pisanki?, Dlaczego mówimy, że jajko jest symbolem życia i budzącej się przyrody?

        Prezentujemy obrazy różnego rodzaju pisanek, kilka przykładów poniżej ( oczywiście można zaprezentować więcej ) :

        muzeum pisanki na Ukrainie

        pisanki chińskie

        pisanki rosyjskie

        pisanki zdobione drogocennymi kamieniami

        pisanki z jaja strusiego

        Po zaprezentowaniu dziecku pisanek z różnych stron świata omawiamy techniki zdobienia jaj na wielkanoc:

        1. kraszanki - gotujemy jajo w wywarze barwnym, uzyskanym z naturalnych składników : łupiny cebuli, kory dębu, soku z buraka

        2. pisanki - malujemy jajo gorącym woskiem, następnie zanurzamy jajo w barwniku, do ich malowania używa się szpilek , igieł, drewienek, słomek itp.

        3. oklejanki - są ozdabiane sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego papieru

        4. drapanki - powstają przez wydrapanie różnych wzorów na barwionym jaju

        CZĘŚĆ II:

        "Bajki pisankowe"- doskonalenie percepcji wzrokowej, dostrzeganie podobieństw, łączenie elementów w pary (Karta Pracy str 25)

        "Gdzie są pisanki?"-zabawa dydaktyczna doskonaląca znajomość schematu ciała oraz kierunków w przestrzeni- na, pod, obok, na górze, na dole, po prawej, po lewej.

        Dajemy dziecku pisankę lub dowolny inny przedmiot i prosimy, aby po usłyszeniu polecenia położyło tą rzecz w odpowiednim miejscu względem np. krzesełka lub siebie. Przykład: piłka z prawej strony, piłka pod stół itp. 

        CZĘŚĆ III:

        "Gdzie jest jajo?"-manipulujemy figurami geometrycznymi.

        Wycinamy z kartonu lub tektury figury geometryczne (trójkąt, kwadrat, koło, owal), rozkładamy przed dzieckiem i prosimy, aby wzkazało która figura najbardziej przypomina jajko. Następnie prosimy, aby dziecko posmarowalo owal klejem ( najlepiej wikol ) i poprzyklejało skorupki od jajek, które zostały z poprzedniego dnia. Przyciskamy, aby lepiej sie trzymaly i odkadamy do wyschnięcia. Kiedy klej dobrze wyschnie, możemy dowolnie pomalować nasza pisankę.

        WYDŁUŻONA PRACA 

        "Tradycje"- uwrażliwienie dzieci na konieczność podtrzymywania tradycji świątecznych , poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi w Polsce i innych krajach

        10 nietypowych tradycji Wielkanocnych na świecie

        "Pisanki"- ćwiczenia grafomotoryczne.

        pisanka

        Język angielski  grupa 3-4 latki                 dnia 30.03.2021

        1. Hello song- witamy się piosenką:

        https://www.youtube.com/watch?v=pHmsE1mnhgg&list=PL0XpkBf6US20lpFOKRcP8uOzX6QnmNb13&index=4

         

        2. Dziś poznamy słówka związane z Wielkanocą:

        - egg- jajko

        - Easter egg- pisanka

        - basket- koszyczek

        - Easter bunny- zajączek wielkanocny.

         

        3. Co się ukryło w piosence? Spróbujcie zgadnąć. Powtarzamy nazwy: egg, Easter bunny, basket.

        https://www.youtube.com/watch?v=dI5bj8iMTz8

         

        See you

         

        Do zobaczenia


        WITAMY W ROKU 2021

        Rozpoczynamy kolejny już raz pracę zdalną. Będę systematycznie udostępniać Państwu materiały, pomoce dydaktyczne, propozycje zabaw i opisy do nich, które pozwolą przetrwać ten trudny czas. Liczę że będzie to czas pomimo wszystko wesoły i ciekawy :)

        29.03.2021 ( PONIEDZIAŁEK ) " Zielony dywanik z rzeżuchy"

        CZĘŚĆ I:

        "Kura i kurczęta"- zabawa naśladowcza

        Dzieci staja się kurczętami. Rodzic wystukuje rytm np. na pudełku lub misce. Gdy gra szybko - kurczęta biegają po wyznaczonym miejscu szybko w różnych kierunkach, wołając wysokim głosem pi,pi,pi. Kiedy gra wolno - kurczęta zbierają z ziemi ziarenka. 

        "Rzeżucha prosto z ogródka"- tworzenie własnej hodowli rzeżuchy

        CZĘŚĆ II:

        "Gotowane i surowe"- zabawa badawcza, poszerzenie wiedzy na temat jajek, obserwacja surowych i ugotowanych jajek, analiza wyglądu, próba odgadnięcia, które są surowe a które ugotowane. 

        1. gotujemy jajko i prosimy aby dziecko samo obrało i opowiedziało czym się rózni od surowego

        2. sprawdźmy czy jajko będzie pływało w wodzie z solą, cukrem i samą wodą. Dziecko samo wykunuje doświadczenia  i wyciąga wnioski. 

        3. dziecko ogląda dwa jajka i stara się wskazać, które jest ugotowane bez rozbijania ich. Jeżeli jest s tym problem rodzic może podpowiedzieć że ugotowane jajko szyciej sie toczy i kręci od surowego. 

        "Na zdrowie"- degustacja jaj na twardo z sosem jajecznym (majonezem ) i szczypiorkiem

        Proponujemy, aby dziecko przygotowało śniadanie dla rodziny. Nakrywa do stołu, smaruję chleb masłem, samodzielnie obiera i kroi jajka, układa na kromce chleba z masłem i szczypiorkiem. Im wiekszy będzie udział dziecka w przygotowaniu posiłku, tym chętniej go skosztują. 

        Skorupki należy wysuszyć i pozostawić do zajęć w kolejnych dniach.

        CZĘŚĆ III:

        "Kurczęta i lisek"- zabawa ruchowa

        https://www.youtube.com/watch?v=ct_4if6byN4 

        "Wydmuszki na start"- ćwiczenia oddechowe, dmuchanie z różnym natężeniem na piłeczki do tenisa stołowego

        Każdy maluje swoją piłeczke, ważne aby były różne. Dwoje uczestników staje naprzeciw siebie. Na hasło:Wydmuszki startują - każdy dmucha na swoja piłeczkę, tak aby zderzyła się z piłeczką przeciwnika. Drugą opcją tej zabawy jest ustawienie bramek, każdy zawodnik stara się dmuchając na swoją piłeczkę wprowadzić ją do bramiki przeciwnika. 

        Przypominamy aby wdechy były spokojne i długie. 

        WYDŁUŻONA PRACA

        "Ciągi logiczne"- rozwijanie percepcji wzrokowej 

        figury geometryczne i kolory

        "Ile to będzie? Gdzie to bedzie?"- zabawy matematyczne. Ustawiamy max 10 zabawek przed dzieckiem i prosimy aby policzyło je kolejno dotykając dany przedmiot. Następnie dziecko zamyka oczy a rodzic zabiera jeden lub kilka zabawek, natomiast zadaniem dziecka jest wskazać czego brakuje. 




                                                                                            

        Witam po Świętach,

        jak widać niestety z przyczyn technicznych wszystkie materiały i plany pracy, które umieszczałam na naszej stronie zniknęły. Mam nadzieję że każdy kto był zainteresowany pobrał sobie linki. Dla tych osób które tego nie zdążyły zrobić, postaram się ponownie udostępnić ciekawe materiały do pracy z dziećmi. 

        Przez kolejne 2 tygodnie nadal uczymy się zdalnie. 


        15.04.20 (środa) "POGODA MOŻE SIĘ ZMIENIAĆ"

        CZĘŚĆ I:

        "Kałuża"- zabawa ruchowa z elememntami toczenia

        Szukamy w domu czegoś co możemy toczyć. Przedmiot do toczenia będzie naszą kropelką. Dziecko toczy go przed sobą w różnych kierunkach. Na hasło:Kałuża-dziecko jak najszybciej musi odłożyć krążek w wyznaczone miejsce np. do miski i usiąść w siadzie skrzyżnym. 

        "Moja ulubiona pogoda"-praca plastyczna, praca techniczna

        Dziecko wykonuje prace plastyczno-techniczną dowolną techniką, używając dowolnych materiałów. Kiedy praca będzie gotowa, pytamy dziecka : Dlaczego wybrałeś/łaś taką pogodę?, Jaki nastrój wtedy panuje?, Co można w taką pogodę robić?, Czy chciałbyś/chciałabyś, aby trwała przez cały rok? 

        "Prognoza pogody"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Błyskawica"-uczestnicy zabawy ustawiają się w szeregu, jeden za drugim, zachowując odstępy. W szybkim tempie podają sobie krążki w skłonie między nogami, a następnie nad głowami. 

        -"Rzeźba z lodu"-każdy uczestnik staje na jednej nodze, a drugą ugina. W takiej pozycji układa krążek na kolanie, tak aby jak najdłużej zachować równowagę. 

        CZĘŚĆ II:

        "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata"- zabawa dydaktyczna, słowna, omówienie zmian zachodzących w pogodzie, Karta pracy str.40

        Rodzic zachęca dziecko do wyjaśnienia tytułowego przysłowia i przypomnienia innych powiedzeń na temat pogody m.in "W marcu jak w garncu". Tłumaczymy, że kwiecień jest miesiącem, który może nas zaskoczyć. Namawiamy dziecko do opisania pogody na jutrzejszy dzień. Możemy odwołać się do wcześniej zrobionego kalendarza. Następnie dziecko losuje sobie pasek z czterema znakami pogody np. deszcz, śnieg, wiatr, zachmurzenie. Zadaniem dla dziecka jest ułożyć krótką wypowiedź na temat pogody z uwzględnieniem pór dnia, np. Rano będzie padał deszcz, w południe sypał śnieg, po południu bedzie wiał silny wiatr, a wieczorem będzie duę zachmurzenie. Kolejność symboli na paskach musi być zróżnicowana. Zabawę możemy powtarzać zmienijąc paski z symbolami. Wykonujemy kartę pracy ze str. 40.

        "Rozpędzanie chmurek"-ćwiczenia relaksacyjne

        Dzieci kładą się na plecach na podłodze. Prosimy, aby dzieci wyobraziły sobie że patrzą na niebo pełne chmur. Nogi są ugiete w kolanach, opierają się całymi stopami o podłogę, a ręce układają wzdłóż ciała. Na hasło:Rozpędzamy chmurki - wciągają powietrze nosem, płynnym ruchem kolistym unoszą ręce i kładą je za głową. Przy powrocie rąk do pozycji wyjściowej dzieci dalej"rozpędzają chmurki" poprzez wydmuchiwanie powietrza ustami. 

        "Zabawy na każdą pogodę"- zajęcia muzyczne, nauka piosenki "Maszeruje wiosna"

        Uczymy się piosenki, powtarzając fragmenty piosenki. Piosenka "Maszeruje wiosna"

        Podczas refrenów dzieci kołyszą chysteczkami w ręku lub kawałkami tasiemek. Jak na zwrotkach maszerujemy i śpiewamy. 

        CZĘŚĆ III:

        "Jaka to pora roku?"-zabawa pantonomiczna

        Każdy uczestnik zabawy ma przedstawić  ruchem wcześniej wylosowaną porę roku. Pozostali uczestnicy próbują znaleźć odpowiedź. 


        Akcja "Dzieci uczą rodziców"!!! Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza wszystkich na swoja stronę!!!

        Na naszej stronie internetowej w każdą środę i każdy piątek zamieszczamy materiały do domowej nauki. Materiały można pobrać tutaj 

        Na naszym profilu na Facebooku organizujemy już 3 konkurs dla dzieci i rodziców, w którym do wygrania są edukacyjne nagrody. Konkurs ma zachęcić rodziców do wspólnej nauki z dziećmi. Bieżący konkurs będzie trwał do 17 kwietnia. Informacje o konkursie dostępne są tutaj 


        16.04.2020 (czwartek) "POGODA MOŻE NAS ZASKAKIWAĆ"

        CZĘŚĆ I:

        "Do deszczu pasuje..."-zabawa w skojarzenia 

        Uczestnicy zabawy siadają w kole. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, podając słowa, i prosi o udzielenie szybkich prostych odpowiedzi, które kojarzą się z usłyszanymi słowami. Dziecko ma podawać skojarzenia tylko wtedy, gdy złapie piłkę. Przykłady: parasol-deszcz, kałuża-kalosze, słońce-kapelusz. Dziecko próbuje używać słów związanych z pogodą tak, aby skojarzenia sie nie powtarzały. Dla ułatwienia można przygotować ilustracje z pogodą. 

        "Tunel"- zabawa z elementem rywalizacji czworakowania

        Zapraszamy do zabawy wszystkich członków rodziny. Klękamy w rzędzie i podpieramy sie dłońmi o podłogę. Na sygnał pierwsza osoba czołga się przez tunel utworzony aż przejdzie pod każdym, po czym ustawia się na końcu i tworzy kolejną część tunelu. 

        Możemy bawić się również z wykorzystaniem hula hop, krzeseł lub czegokolwiek innego co utworzy tunel. 

        "Prognoza pogody"- zestaw ćwiczeń porannych

        -"Błyskawica"-uczestnicy zabawy ustawiają się w szeregu, jeden za drugim, zachowując odstępy. W szybkim tempie podają sobie krążki w skłonie między nogami, a następnie nad głowami. 

        -"Rzeźba z lodu"-każdy uczestnik staje na jednej nodze, a drugą ugina. W takiej pozycji układa krążek na kolanie, tak aby jak najdłużej zachować równowagę. 

        CZĘŚĆ II:

        "Jaka będzie jutro pogoda?"-rozmowa kierowana, słuchanie wiersza l.j.Kerna "Panie Wietrze", omówienie właściwości wiatru, karta pracy

        Rodzic wyjaśnia dziecku, że większość zmian pogodowych wynika z ruchów powietrza-wiatru. Następnie czyta wiersz:

        Panie Wietrze

        Panie Wietrze, Panie Wietrze,

        Czemu pan nie chodzi w swterze?

        Czemu pan udaje zucha,

        Skoro sam pan chłodem dmucha?

        Sam oziębia pan powietrze,

        Oj, ostrożnie, panie Wietrze!

        Gnając chmurki gdzieś na niebie,

        Chce pan sam zazięcić siebie?

        Jednak lepiej, panie Wietrze,

        O tej porze chodzić w swetrze.

        Ani się pan nie spodzieje, 

        Jak pan siebie sam zawieje.

        Liczka ma pan coraz bledsze,

        panie Wietrze...

        Rodzic zadaje pytania dziecku: Jak wygląda wiatr?, Czy można go zobaczyć?, Kiedy wiatr jest nam potrzebny?, Kiedy może być groźny?, Czy wiatr można usłyszeć?, Czy można go posmakować, dotknąc, poczuć na skórze?, Od czego zależy temperatura wiatru?

        W celu wytłumaczenia ruchu powietrza zaprezentujmy działanie wiatraka elektrycznego, aby dzieci mogły doświadczyć i poczuć podmuch wiatru i zweryfikować swoje wypowiedzi. 

        "Latawiec"-praca konstrukcyjna, wykonanie latawca

        Przygotowujemy wspólnie latawiec. Potrzebujemy: papier kolorowy, bibuła, patyczki do szaszłyków, cienki sznurek, klej introligatorski, nożyczki. 

        Sklejamy 2 patyczki o różnych długościach, a po wyschnięciu kleju i zabezpieczeniu miejsca sklejenia sznurkiem (sznurka nie należy obcinać, będzie służył jako uchwyt). Naklejamy arkusz kolorowego papieru lub bibuły. Gotowy latawiec należy zostawić do wyschnięcia. Na końcu możemy doczepić dekoracyjne szcznureczki z kokadkami lub innymi ozdobami. 

        CZĘŚĆ III:

        "Wiosenny ogródek"-zabawa matematyczna

        Dziecko otrzymuje kartke z przyklejoną lub narysowaną łodygą kwiata (np. z patyczkiem do lodu) oraz 10 pączków kwiatowych wyciętych z papieru. Dziecko słucha opowiadania, które czyta rodzic i wykonuje polecenia:

        Dziś od rana świeciło słońce i na łodydze pojawiły się cztery pączki kwiatów (dzieci układają pączki). Jednak zawiał wiatr i zabrał jeden z pączków (dziecko odkłada na bok jeden pączek). Zaczął padać lekki deszczyk i szybko wyrosły jeszcze trzy pączki (dziecko dokłada trzy pączki). Słonko sprawiło, że urosły dodatkowo dwa pączki ( dziecko dokłada dwa pączki). Rodzic prosi, aby dziecko policzyło, ile pączków ma roślina, a następnie zachecamy do przyklejania pączków i ozdobienia całości według własnego pomysłu. 

        "Powiedz mi coś o..."- zabawa rozwijająca słownictwo

        Rodzic podaje nazwę i prosi dziecko aby opisało jakie to może być, ewentualnie do czego może to służyć, z czego to może być zrobione. np. Proszę powiedz mi coś o zupie. Możliwa odpowiedź: Zupa może być smaczna, gorąca, pomidorowa, z makaronem, tłusta itp. Propozycja innych pytań: Powiedz mi coś o człowieku, owocach, zwierzętach, samochodzie, wodzie, domu...itp. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICY:

        Zagadki dotyczące wiosny: link

        Przygotowanie figurki z masy solnej, następnie pomalowanie i dekorowanie dostępnymi materiałami: przepis na masę solną


        17.04.2020 (piątek) "CO WIEMY O POGODZIE?"

        CZĘŚĆ I:

        "Kałuża"- zabawa ruchowa z elememntami toczenia

        Szukamy w domu czegoś co możemy toczyć. Przedmiot do toczenia będzie naszą kropelką. Dziecko toczy go przed sobą w różnych kierunkach. Na hasło:Kałuża-dziecko jak najszybciej musi odłożyć krążek w wyznaczone miejsce np. do miski i usiąść w siadzie skrzyżnym. 

        "Prognoza pogody"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Błyskawica"-uczestnicy zabawy ustawiają się w szeregu, jeden za drugim, zachowując odstępy. W szybkim tempie podają sobie krążki w skłonie między nogami, a następnie nad głowami. 

        -"Rzeźba z lodu"-każdy uczestnik staje na jednej nodze, a drugą ugina. W takiej pozycji układa krążek na kolanie, tak aby jak najdłużej zachować równowagę. 

        CZĘŚĆ II:

        "Prognoza pogody"-zabawa bieżna

        Uczestnicy zabawy biegaja po pomieszczeniu lub ogrodzie. Kiedy rodzic wypowie hasło dziecko naśladuje czynnosci wskazane przez rodzica:

        Uwaga, pada deszcz!-stukają palcami o podłogę;

        Uwaga, upał!-wachlują się rękami na wysokości twarzy;

        Uwaga, lód!-ślizgają się po podłodze nie odrywając stóp od podłogi;

        Uwaga, ulewa!-kładą się na brzuchu na podłodze i naśladują pływanie żabką;

        Uwaga, wichura!-kręcą się do okoła własnej osi.

        "Pogoda bez tajemnic"-zabawa dydaktyczna

        Rodzic mówi zdania prawdziwe i fałszywe o pogodzie, a dzieci reagują na nie w ustalony sposób (np. prawda-podskakiwanie, fałsz-turlanie się).

        Przykładowe zdania:

        1)Deszcz pada tylko wiosną.

        2)Śnieg może padać wiosną i latem.

        3)Są trzy pory roku.

        4)Burze są bezpieczne.

        5)Wiosną kwitnie dużo kwiatów.

        6)Deszcz nie jest nam potrzebny.

        7)Najwyższe temperatury mamy latem.

        8)Trzeba zakładać ubrania odpowiednie do pogody.

        9)Gdy jest burza, można schować się pod drzewem.

        10)Śnieg jest z wody.

        CZĘŚĆ III:

        "Miś i pszczoły"-zabawa logopedyczna

        Rodzic opowiada dziecku historyjkęo misiu, który próbuje wykraść miód pszczółkom. Kiedy dziecko usłyszy słowo pszczoła dziecko wstaje i przez chwilę naśladują ruchy skrzydełek i głos pszczoły...

        Treść opowiadania:

        Pewnego dnia miś wybrał się na spacer do lasu. Zastanawiał się, czy pszczoły zrobiły w tym roku pyszny miodek. Pszczoły były bardzo czujne, bo znały apetyt misia i wiedziały, że w każdej chwili może się tu zjawić. Mały miś cieszył się, słuchając śpiewu ptaków i brzęczenia pszczoły. Patrzył na drzewa, zastanawiając się, gdzie ta pszczoła mieszka. Wreszcie dotarł do właściwego drzewa. Wspiął się na palce, wyciągną wysoko łapkę i sięgnął do domku spotkanej wcześniej pszczoły. Ta jednak zdążyła wrócić do siebie i przygotowała dla niego niemiłą niespodziankę: gdy tylko w domku pojawiła się kosmata łapka, pszczoła natychmiast usiadła na niej i ugryzła misia. Ten, rycząc głośno z żalu i bólu, pobiegł po pomoc do swojej mamy. 


        20.04.2020 (poniedziałek) "MULTIMEDIA PRZEDSZKOLAKA"

        CZĘŚĆ I:

        "Czego brakuje?-zabawa doskonaląca spostrzeganie wzrokowe

        Rodzic ustawia w szeregu 5 zabawek. Dziecko ma nazwać je i określić kolor. Następnie zamykają oczy, a rodzic w tym czasie chowa jedną zabawkę. Dziecko ma określić, której zabawki brakuje. Stopniowo zwiększamy ilość zabawek w szeregu oraz tych które chowamy. 

        "Zabawki"-zabawa muzyczno-ruchowa

        Dzieci-zabawki poruszają się po pomieszczeniu lub ogrodzie zgodnie z akompaniamentem wygrywanym przez rodzica np. na misce, która posłuży za będenek. W czasie przerwy w muzyce naśladują sposób poruszania się wywołanym przez rodzica np. misie-dzieci chodzą na czworakach, laleczki-kręcą piruety, pajacyki-skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi, piłeczka-podstakują, parasolka-składają ręce i robią daszek nad głową.

        "Gimnastyka z pluszakami"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Skaczemy"-zabawa skoczna;dzieci wkładają wybraną maskotkę między kolana i skaczą po całym pomieszczeniu lub ogrodzie, tak aby maskotki nie wypadły spomiedzy nóg.

        -"Winda"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siedzą na podłodze z wyprostowanymi nogami i trzymają maskotki stopami. Następnie kilka razy, bardzo wolno podnoszą i opuszczają stopy, starając się utrzymać pluszaki. 

        -"Zmęczone maskotki"-zabawa z elementami czworakowania. Dzieci czworakują po całym dostępnym pomieszczeniu z maskotkami na plecach starając się, aby nie zgubić pasażera. 

        -"Złap mnie!"-zabawa z elementami rzutu. Stajemy na przeciwko dziecka i rzucamy do siebie nawzajem maskotkę, starając się aby nie spadła na podłogę. 

        -"Z nogi na nogę"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siadają w siadzie rozkrocznym. Każde kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie podnosi ją wysokoi kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy. 

        CZĘŚĆ II:

        "Dawniej i dziś"-zabawa dydaktyczna

        Zaprezentujmy dzieciom zdjęcia urządzeń elektrycznych. Wskażmy czym się róznią dawne, od obecnie używanych : telewizorkomputertelefonaparat fotograficznykamera. 

        Prosimy aby dzieci wskazały różnice pomiedzy przedmmiotami. 

        "Maszyna do pisania"-masażyk ,zabawa w parach

        Prezentujemy zdjęcie maszyny do pisania: maszyna do pisania dawniejkomputer kiedyśtablet

        Prosimy aby dzieci określiły różnice pomiędzy tymi urządzeniami. 

        Dobieramy się w pary, siadamy jeden za drugim. Osoba siedząca z tyłu wykonuje masażyk na plecach . Dzieci mogą rysować paluszkiem jakieś przedmioty( a druga osoba ma odpowiedzieć co to było) lub poprostu wykonuje dowolne ruch masujące. Po chwili następuje zmiana osoby. 

        Wykonujemy zadanie z wyprawki- o dowolnej tematyce. (jeżeli dzieci mają ochotę, robią więcej).

        CZĘŚĆ III:

        "Fotografujemy"-zabawa doskonaląca pamięć oraz spostrzeganie wzrokowe

        Jedna osoba w tej zabawie jest fotografem. Pozostali uczestnicy zabawy tworzą jakąś scenę, zastygają w jakiejś pozycji. Fotograf uważnie obserwuje w jaki sposób rozmieszczone są osoby pozujące do zdjęcia. Następnie wychodzi z pomieszczenia, liczy do 3 i wraca. W tym czasie pozujące osoby mogą zmienić pozycję lub miejsce , a zadaniem fotografa jest powiedzieć co się zmieniło. Zabawę powtarzamy kilka razy. 

        "Uwaga, zdjęcie!"- zabawa bieżna

        Dzieci biegają po pomieszczeniu. Na hasło: Zdjęcie!-zatrzymują się i przyjmują ciekawe pozy. Zabawę pwtarzamy kilka razy. 


        21.04.2020 (wtorek) "TABLET I SMARTFON"

        CZĘŚĆ I:

        "Głuchy telefon"-zabawa doskonaląca zmysł słuchu

        Zapraszamy do zabawy całą rodzinę. Siadamy w kole. Jedna osoba wymyśla słowo i mówi je po cichutku na ucho osobie siedzącej po prawej stronie. Ta osoba z koleji mówi zasłyszane słowo do osoby, która siędzi po prawej stronie itd. Zabawa trwa do momentu, kiedy ostatni uczestnik powtórzy tekst na głos. 

        "Dzwoni telefon"-zabawa orientacyjno-porządkowa

        Rozkładamy na podłodze drewniane klocki-które posłużą nam jako telefony. Dzieci spacerują między telefonami, a gdy usłyszą dzwięk dzwoniącego telefonu-każde z nich podnosi wybrany klocek i naśladują rozmowę telefoniczną.

        "Gimnastyka z pluszakami"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Skaczemy"-zabawa skoczna;dzieci wkładają wybraną maskotkę między kolana i skaczą po całym pomieszczeniu lub ogrodzie, tak aby maskotki nie wypadły spomiedzy nóg.

        -"Winda"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siedzą na podłodze z wyprostowanymi nogami i trzymają maskotki stopami. Następnie kilka razy, bardzo wolno podnoszą i opuszczają stopy, starając się utrzymać pluszaki. 

        -"Zmęczone maskotki"-zabawa z elementami czworakowania. Dzieci czworakują po całym dostępnym pomieszczeniu z maskotkami na plecach starając się, aby nie zgubić pasażera. 

        -"Złap mnie!"-zabawa z elementami rzutu. Stajemy na przeciwko dziecka i rzucamy do siebie nawzajem maskotkę, starając się aby nie spadła na podłogę. 

        -"Z nogi na nogę"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siadają w siadzie rozkrocznym. Każde kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie podnosi ją wysokoi kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy. 

        CZĘŚĆ II:

        "Halo!Kto mówi?-rozmowa na podstawie wiersza Agnieszki Frączek

        "Halo!Kto mówi?"- Agnieszka Frączek

        "-Halo, halo! Czy jest Krycha?

        -A kto mówi?

        -Ja! NIe słychać?

        -Krysia śpi...jest środek nocy.

        -Eee...kwadransik po północy...

        Nigdy nie śpię o tej porze,

        Więc i Krycha spać nie może!

        To, co mogę z nią pogadać?

        Halo!!!!

        Czy rozmawiasz przez komórkę,

        czy słuchawkę masz ze sznurkiem,

        czy do kumpla dzwonisz z budki, 

        by pogadać pół minutki,

        czy wygodnie siedzisz w domku

        i obdzwaniasz tłum znajomków-

        najpierw przedstaw się.Koniecznie!

        Bo (choć brzmi to niedorzecznie)

        trudniej poznać cię po głosie

        niż po uszach lub po nosie. "

        Zachęcamy dzieci do rozmowy zadając pytania dotyczące wiersza:Jak oceniacie zachowanie osoby, która dzwoniła do Krysi?, Czego nie zrobiła osoba, która dzwoniła?, Dlaczego tak ważne jest aby się przedstawić, kiedy do kogoś dzwonimy?, Kiedy zadzwonił telefon?, Czy wypada dzwonić do kogoś w środku nocy?, Co zrobić, jeśli sprawa jest naprawdę pilna i nie można z nią poczekać do rana?

        CZĘŚĆ III:

        "Telefon"-praca plastyczno-techniczna

        Potrzebujemy do wykonania tej pracy następujące przedmioty: plastikowe kubki, opakowania po jogurtach, kefirach lub lodach, nożyczki, kolorowy papier, wykałaczki lub zapałki, nitka. Dzieci ozdabiaja kubeczki elementami wyciętymi z kolorowego papieru. Następnie z pomocą rodzica robią dziurki na dnie kubeczków i przewlekają przez nią nitkę, która połączy dwa kubki. Na każdym końcu należy zawiązać solidny supeł. Można zabezpieczyć nitkę, zawiązując na końcu wykałaczkę lub zapałkę. Rodzic wyjaśnia jak można przez taki telefon rozmawiać, wyjaśnia że nitka kiedy jest mocno napięta przenosi drgania, które powstają gdy mówimy. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICY:

        propozycje zabaw

        kolorowanki i inne

        origami dla początkujących

        modelina i inne masy plastyczne


        22.04.2020 (środa) "ACH, TA TELEWIZJA"

        CZĘŚĆ I:

        "Gimnastyka z pluszakami"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Skaczemy"-zabawa skoczna;dzieci wkładają wybraną maskotkę między kolana i skaczą po całym pomieszczeniu lub ogrodzie, tak aby maskotki nie wypadły spomiedzy nóg.

        -"Winda"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siedzą na podłodze z wyprostowanymi nogami i trzymają maskotki stopami. Następnie kilka razy, bardzo wolno podnoszą i opuszczają stopy, starając się utrzymać pluszaki. 

        -"Zmęczone maskotki"-zabawa z elementami czworakowania. Dzieci czworakują po całym dostępnym pomieszczeniu z maskotkami na plecach starając się, aby nie zgubić pasażera. 

        -"Złap mnie!"-zabawa z elementami rzutu. Stajemy na przeciwko dziecka i rzucamy do siebie nawzajem maskotkę, starając się aby nie spadła na podłogę. 

        -"Z nogi na nogę"-zabawa wzmacniająca duże grupy mięśni. Dzieci siadają w siadzie rozkrocznym. Każde kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie podnosi ją wysokoi kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy. 

        CZĘŚĆ II:

        "W telewizji"- rozmowa kierowana

        Zachęcamy dzieci do rozmowy na temat ich ulubionych programów oglądanych w telewizji. Dzieci opisują to, co lubią i czego nie lubią. Odpowiadają na pytania: Jakie są wasze ulubione programy telewizyjne? Jakie bajki oglądacie? Jak długo oglądacie programy i bajki? Czy ktoś z wami ogląda bajki? Co oznaczają znaczki w lewym górnym rogu telewizora? 

        "Zabawki"-zabawa muzyczno-ruchowa

        Dzieci-zabawki poruszają się po pomieszczeniu lub ogrodzie zgodnie z akompaniamentem wygrywanym przez rodzica np. na misce, która posłuży za będenek. W czasie przerwy w muzyce naśladują sposób poruszania się wywołanym przez rodzica np. misie-dzieci chodzą na czworakach, laleczki-kręcą piruety, pajacyki-skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi, piłeczka-podstakują, parasolka-składają ręce i robią daszek nad głową.

        "Bajkowe puzzle"-układanie puzzli, karta pracy

        CZĘŚĆ III:

        "Bajkowe kolorowanie"-kolorowanie ulubionych postaci z bajek

        "Dzwoni telefon"-zabawa orientacyjno-porządkowa

        Rozkładamy na podłodze drewniane klocki-które posłużą nam jako telefony. Dzieci spacerują między telefonami, a gdy usłyszą dzwięk dzwoniącego telefonu-każde z nich podnosi wybrany klocek i naśladują rozmowę telefoniczną.


        23.04.2020 (czwartek) " DOBRE GRY I ZABAWY"

        CZĘŚĆ I:

        "Roześmiane buzie"-zabawa wprowadzająca pozytywny nastrój w grupie

        Pokazujemy dziecku uśmiechniętą pluszową maskotkę i prosimy, aby opisały jej wyraz twarzy. Następnie dziecko staje przed lustrem i prosimy, aby się do siebie uśmiechnęło. Zadajemy pytania:Czy lubimy, gdy ktoś sie do nas usmiecha? Kiedy się uśmiechamy? Kiedy uśmiechają się twoi bliscy(mama, tata, rodzeństwo, babcia, dziadek)? Warto być uśmiechniętym i miłym dla innych? Co to są żarty? Możemy zapytać czy dzieci znaja jakieś żarty, lub sami ich zaskoczmy np:Śnieg jest czerwony. Bocian mówi ku-ku, a kukułka kle-kle. Wszędzie pada deszcz, a u mnie z nieba spadają czekoladki. Zaproponujmy wspólne wymyślanie żartów. 

        CZĘŚĆ II:

        "Robimy porządki"-zabawa matematyczna, klasyfikacja jakościowa, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów

        Umieszczamy na środku dywanu różne liczmany np. patyczki, nakrętki, guziki, klocki itp.( max 10 szt z każdego rodzaju-możemy zwiększyć ilość wedle własnego uznania). Dziecko ma posegregować wszystkie liczmany, wkładając je do osobnych pojemników lub miseczek. Następnie ma przeliczyć liczmany i wskazać którycch jest najwięcej a których najmniej. 

        "Ułóż tak, jak słyszysz"-zabawa doskonaląca koordynację wzrokowo-słuchową

        Rozkładamy przed dzieckiem różne przedmioty, które będą naszymi liczmanami. Rodzic wymienia kolejne przedmioty, np. zielony patyczek, czerwony guzik, żółty klocek itd. Dziecko ma za zadanie ułożyć przed sobą liczmany w wypowiedzianej kolejności. Staramy sie mówić równo, nie za wolno. 

        CZĘŚĆ III:

        "Zabawki"-zabawa muzyczno-ruchowa

        Dzieci-zabawki poruszają się po pomieszczeniu lub ogrodzie zgodnie z akompaniamentem wygrywanym przez rodzica np. na misce, która posłuży za będenek. W czasie przerwy w muzyce naśladują sposób poruszania się wywołanym przez rodzica np. misie-dzieci chodzą na czworakach, laleczki-kręcą piruety, pajacyki-skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi, piłeczka-podstakują, parasolka-składają ręce i robią daszek nad głową

        "Obrazy z baniek mydlanych"-praca plastyczna

        Bedziemy potrzebować urządzenie do puszczania baniek mydlanych, barwniki spożywcze (takie od jajek powinny być dobre) oraz czyste kartki z bloku technicznego. Do pojemnika z płynem dodajemy kilka kropel barwnika spożywczego, dzieci robią bańki tak, aby bańki  rozpryskiwały się na papierze, tworząc kolorowe wzory. Oczywiście taką pracę najlepiej jest wykonać na zewnątrz nie w domu. 


        24.04.2020 (piątek) "SPĘDZAMY CZAS BEZ MULTIMEDIÓW"

        CZĘŚĆ I:

        "Czarne i czerwone punkty"-zabawy logiczno-matematyczna

        Dziecko z rodzicem tworzy parę. Przed sobą kładą kartkę na której narysowane są mazakami czarne i czerwone kropki. Dziecko wybier kolor który chce łączyć, drugi otrzymuje rodzic. Na zmianę rysujemy linie czerwone i czarne, które będą łączyły dwa punkty tego koloru. Linie czarne i czerwone nie mogą się przecinać. Zabawa trwa do momentu, kiedy wszystkie punkty na kartce zostaną połączone. 

        CZĘŚĆ II:

        "Lustro"- jedno z rodziców lub rodzeństwa staje na przeciw przedszkolaka. To co pokazuje jedna osoba druga musi powtórzyć. 

        CZĘŚĆ III:

        "Dom-domek"-zabawa słowna

        Podajemy rzeczowniki a zadaniem dziecka jest powiedzieć zdrobnienia np. lalka-laleczka, dziewczyna-dziewczynka, samochód-samochodzik itp.

        "Sylaby za pan brat"-zabawa słowna

        Podajemy dziecku wyrazy, które ma podzielić na sylaby. Wybieramy wyrazy max pięcio sylabowe, przy każdej sylabie dziecko powinno klasnąć (chyba że poradzi sobie bez klaskania, to nie jest to konieczne). 


        AKCJA "DZIECI UCZĄ RODZICÓW"

        Materiały do pobrania : LINK

        BARDZO SERDECZNIE ZACHECAM!!!


        27.04.2020 (poniedziałek) "CO WIDAĆ PRZEZ LORNETKĘ?"

        CZĘŚĆ I:

        "Moja wymarzona podróż"-rozmowa z wykorzystaniem fotografii z różnych zakątków świata

        Prezentujemy dzieciom różne fotografie pięknych zakątków Ziemi. Prosimy aby dziecko wskazało zdjęcia miejsc, które chciałoby odwiedzić z rodzicami.

        Opowiadamy kto to jest podróżnik; co jest niezbędne podczas podróży; zaproponujmy dziecku aby wymieniło przedmioty, jakie każdy podróżnik musi posiadać; jak wygląda podróżnik itp.

        "Trening poszukiwacza podróży"-zestaw ćwiczeń porannych

        -Dziwna wędrówka-spacer po obwodzie koła najpierw na palcach, później na piętach.

        -Grotołaz-chodzenie po obwodzie koła w pozycji kucznej, naśladowanie poruszania się w niskiej jaskini.

        -Zdobywca szczytów-poruszanie się po obwodzie koła z unoszeniem kolan do wysokości bioder i jednoczesnym unoszeniem nad głowę na przemian jednej i drugiej reki.

        -Przyrodnik łąkowy- pozycja wyjściowa w klęku podpartm, ugięcie rąk i opuszczenie przedniej części tułowia, naśladowanie oglądania z bliska tego, co znajduje się przed twarzą, kilkukrotne powtórzenie ćwiczenia.

        -Odganiacz insektów-wykonanie kilku pajacyków.

        -Podziwiacz panoramy-wykonanie kilku skrętów tułowia na przemian w prawo i w lewo.

        -Łapacz chmur-wykonanie trzech niskich wyskoków i jednego wysokiego

        -Mieszacz wody w stawie-lekkie ugięcie kolan w pozycji wyprostowanej, wykonanie kilku kółek kolanami na ugietych nogach. 

        -Łowca morskiej bryzy- w czasie marszu po obwodzie koła wykonanie głębokich wdechów nosem i wydechów ustami.

        CZĘŚĆ II:

        "Lornetka"-zagadka słowna Magdaleny Ledwoń

        Rodzic zadaje dziecku zagadkę, której rozwiązaniem jest hasło "lornetka":

        "Gdy patrzysz przez jej szkiełka,z bliska widzisz cały świat.

        Ale gdy popatrzysz bez niej, szedłbyś tam ze sto lat!"

        Kiedy dziecko odgadnie możemy zaprezentować lornetkę (jeżeli mamy taka w domu, lub zdjęcie :lornetka )

        "Do czego to służt?"-rozmowa kierowana

        Dzieci opisują w jaki sposób działa lornetka. Następnie na podstawie własnych doświadczeń wymieniają miejsca w jakich możemy korzystać z lornetki.

        "Co wiemy o zwierzętach?"-zabawa dydaktyczna

        Rodzic zadaje zagadki dotyczące zwierząt i ich zwyczajów. np. Ten zwierzak ma paski, aby móc ukrywać się w wysokiej trawie na sawannie (zebra)-kiedy dziecko poda odpowiedź prezentujemy zdjęcie tego zwierzaka. Zagadki wymyślają Państwo sami, dostosowaując poziom trudności do wieku i wiedzy dziecka. Przykładowe zdjęcia zwierząt:zebra , lew , słoń , małpka . I wiele innych jeżeli macie Państwo taką ochotę. 

        "Na sawannie"-zabawa dydaktyczna, karta pracy str.67

        CZĘŚĆ III:

        "Lornetka"-zabawa plastyczno-techniczna

        Wykonujemy lornetkę z dostępnych materiałów. 

        Obserwacje przyrodnicze z wykorzystaniem lornetki


        28.04.2020 (wtorek) "ZABAWY W DETEKTYWÓW"

        CZĘŚĆ I:

        "Poszukujące zawody"-rozmowa kierowana

        Rodzic prosi dziecko, aby zastanowiło się do kogo może się zwrócić, gdy coś mu zginie, zgubi coś lub ktoś mu coś ukradnie. Jeśli dziecko ma z tym trudość, rodzic może podpowiedzieć, że zwracamy się do policjantów. Następnie na podstawie załączonych dotografii prosimy aby dziecko nazwało te urządzenia, opowiedziało do czego służą i jak można je wykorzystaćw toku śledztwa. Zdjęcia: dyktafon , aparat fotograficzny , lornetka , lupa , latarka . 

        "Daktyloskopia"-zabawa paluszkowa

        Na początek rodzic wyjasnia dziecko czym jest daktyloskopia- jest to technika śledcza polegająca na porównywaniu odcisków palców w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Wyjaśniamy, że na świecie nie ma dwóch osób, które miałyby takie same odciski palców. Zaproponujmy aby dzieci odbiły swoje paluszki. Następnie moga wykonać paluszkowe kompozycje według własnego pomysłu. 

        "Trening poszukiwacza przygód"-zestaw ćwiczeń porannych

        -Dziwna wędrówka-spacer po obwodzie koła najpierw na palcach, później na piętach.

        -Grotołaz-chodzenie po obwodzie koła w pozycji kucznej, naśladowanie poruszania się w niskiej jaskini.

        -Zdobywca szczytów-poruszanie się po obwodzie koła z unoszeniem kolan do wysokości bioder i jednoczesnym unoszeniem nad głowę na przemian jednej i drugiej reki.

        -Przyrodnik łąkowy- pozycja wyjściowa w klęku podpartm, ugięcie rąk i opuszczenie przedniej części tułowia, naśladowanie oglądania z bliska tego, co znajduje się przed twarzą, kilkukrotne powtórzenie ćwiczenia.

        -Odganiacz insektów-wykonanie kilku pajacyków.

        -Podziwiacz panoramy-wykonanie kilku skrętów tułowia na przemian w prawo i w lewo.

        -Łapacz chmur-wykonanie trzech niskich wyskoków i jednego wysokiego

        -Mieszacz wody w stawie-lekkie ugięcie kolan w pozycji wyprostowanej, wykonanie kilku kółek kolanami na ugietych nogach.

        CZĘŚĆ II:

        "Zagadka detektywistyczna"-słuchanie wiersza Magdaleny Ledwoń

        Rodzic czyta wiersz:

        Zagadka detektywistyczna

        Dziś jest całkiem niewesoło!

        Martwią się wszyscy wokoło,

        bowiem dziś z naszego zoo

        uciekł groźny lew.

        Pan detektyw szuka lwa. 

        Wziął do pracy się raz dwa,

        bo się na swej pracy zna!

        I przeszukał...zlew?!

        Wybrał się też do Fromborka

        tam po plaży wciąż się błąkał

        i pod nosem ciągle bąkał:

        "Wiślany za-lew".

        Wrócił na krakowskie Błonie,

        Przysiadł z boku-na betonie.

        "Gdzieś tu przecież są lewkonie"

        -mruczał cały czas.

        "Eureka! Mam już lwy!

        Nie jednego, ale trzy"

        -tak się cieszy pan detektyw.

        Czy masz je też ty?

        Podpowiem ci, mój czytelniku,

        że ukrył się w wierszyku. 

        Magdalena Ledwoń

        Dziecko zastanawia się, kogo szukał detektyw i w jakie miejsca sie udał, żeby znaleźć ukrytego lwa. Na podstawie ostatniej zwrotki wiersza udzielają odpowiedzi na pytanie, czy mu sie to udało. 

        "Jakimi zmysłami poznajemy świat?"-zabawa dydaktyczna. karta pracy str. 8

        Wyjaśniamy dziecku jakie posiada zmysły i do czego są nam potrzebne. Następnie wykonajmy ćwiczenia z karty pracy.

        CZĘŚĆ III:

        "Lew ostrzy zęby"-zabawa logopedyczna

        Dzieci zamieniają się w groźne lwy. Za pomocą języka starają się dotknąć każdego zęba z osobna, żeby sprawdzić, czy są one wystarczająco ostre, żeby móc zjeść pyszny podwieczorek.

        "Ludzie do ludzi"-zabawa 

        Uczestnicy dobierają się parami, prowadzący podaje komendy: palec do palca, nos do nosa, kolano do kolana itp. Na hasło „ludzie do ludzi” naleźy szybko znaleźć inną parę, a kto został bez pary prowadzi grę dalej.


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICĘ:

        łamigłówki i wykreślanki 

        edukacyjne gry

        świetne pomysły zabaw z 3 i 4 latkiem

        rozrywka dla starszych


        29.04.2020 (środa) "DZIECIAKI WYMYŚLAJĄ RÓŻNE ZABAWY"

        CZĘŚĆ I:

        "Taniec Chocolate"-zabawa ze śpiewem oraz tańcem : układ taneczny do piosenki

        "Trening poszukiwacza przygód"-zestaw ćwiczeń porannych

        CZĘŚĆ II:

        "Kopnij Zośkę"-zabawa zręcznościowa

        Zośka jest to piłeczka wypełniona grochem (może być woreczek). Zabawa polega na podrzucaniu zośki nogą i łapaniu jej w locie również nogą. Można grać w parach podrzucając ją między sobą. Wyjaśnijmy dziecku, że aby wykonać jakąś sztuczkę należy długo trenować i być cierpliwym. Nie należy się przejmować, kiedy jakaś sztuczka nie wyjdzie. 

        "Karuzela starych zabaw"-poznanie wybranych zabaw z czasów naszych dziadków

        Porozmawiajmy z dziećmi na temat zabaw w jakie mogli bawić się ich dziadkowie czy rodzice. Niech swobodnie zaprezentują swoje pomysły. Kiedy propozycje sie wyczepią, zaprośmy dzieci do wspólnej zabawy. Proponowane zabawy:

        1)"ojciec Wirgiliusz" piosenka ), chodzimy po okręgu trzymając się za ręce, w środku stoi jedna osoba która pokazuje co pozostali uczestnicy zabawy mają robić;

        2)"Kółko graniaste"-ustawiamy się w kręgu,trzymając się za ręce. Śpiewamy piosenkę ( piosenka ) i poruszamy się po okręgu. W czasie spiewania ostatniego wersu upadają wszyscy na podłogę;

        3)"Kamienie"-podrzucanie jednego kamyka w górę,złapanie leżących na stoliku pozostałych kamyków i pochwycenie tego, który spada;

        4)"Kapsle"-przesuwanie patykiem lub pstrykanie palcami kapsla od napoju po wyznaczonym torze w taki sposób, aby nie wypadł za linię;

        5)"Ciuciubabka"

        6)"Pomidor"-jedna osoba zadaje drugiej pytanie, nie wolno powiedzieć nic innego tylko pomidor. Zabawa trwa do momętu kiedy pytana osoba się nie pomyli i powie cos innego;

        7)"Kulki"-w  wyznaczony na dywanie krąg wrzuca się dużą kulkę, mniejszymi zawodnicy staraja się dorzucić jak najbliżej niej;

        8)"Mam chusteczkę haftowaną"

        9)"Jawor"

        10)"Gąski do domu"

        11)"Serso"-dwoje zawodników rzuca do siebie nawzajem obręcz i łapie ją na patyki

        Pobawmy się wspólnie w dowolną zabawę. Może dzieci wymyślą swoją zabawę...pozwólmy zaszaleć wyobraźni

        "Co jest potrzebne do ...?"- memory, zabawa z wykorzystaniem materiałów z wyprawki


        30.04.2020 (czwartek) " MALI ODKRYWCY "

        CZĘŚĆ I:

        "Co to jest ?-zabawa badawcza

        Omawaimy z dzieckiem i przypominamy sobie zmysły jakimi dysponujemy. Wymyślamy dzieckuu kilka zagadek, które są zwiazane z używaniem zmysłów. Np. dajemy do pozmakowania kawałek owoca , natomiast dziecko musi powiedzieć co to jest mając zasłonięte oczy. Robimy tak z każdym zmysłem. Możemy poprosić aby opowiedziało o danym przedmiocie, do czego służy, jaki ma kolor itp.

        CZĘŚĆ II:

        "Nurkowanie na rafie"-oglądanie filmu przyrodniczego

        Możecie Państwo puścić dziecku dowolny film przyrodniczy, w zależności od zainteresowań dziecka. Poniżej kilka przykładowych linków : rafa koralowa podróż kropelki , chmury , dzikie zwierzęta , układ słoneczny , zwierzęta gospodarskie-kura koko.

        "Pocztówka z podróży"-zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową, karta pracy str.9

        CZĘŚĆ III:

        "Na rafie koralowej"-zabawa plastyczna, technika mieszana

        Dziecko otrzymuje kartkę oraz zmoczoną gąbkę. Zwilżają gąbką powierzchnię kartki. Następnie za pomocą pędzelka maluje farbami akwarelowymi podmorską rafę koralową. Po skończonej pracy zasypują  kartkę gruboziarnistą solą. Po wyschnięciu pracy przyklejamy do kartki różne rybki wycięte z papieru kolorowego. 


        04.05.2020 ( poniedziałek ) " ODWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ"

        CZĘŚĆ I:

        "Co to za miejsce"- zabawa rozwijająca skojarzenia

        Wprowadzamy tematykę biblioteki. Zadajemy pytania, które maja naprowadzić dziecko na odpowiedź-BIBLIOTEKA. Kiedy dziecko prawidłowo odpowie, poporośmy aby opowiedziało co wie na temat tego miejsca: co można tam robić , a czego nie wolno. Kto tam chodzi i w jakim celu itp. 

        "Bajkowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Czerwony Kapturek"-bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi (naśladowanie Czerwonego Kapturka jak zbiera kwiaty).

        -"Pinokio"-wykonywanie pajacyków (naśladowanie skaczącego Pinokia).

        -"Siedmiu krasnoludów"-spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki (naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy).

        -"Mała syrekka"-leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg (naśladowanie syrenki, która pluska ogonem).

        -"Kubuś Puchatek"-napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha (jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony).

        -"Kot w butach"-wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglenie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).

        CZĘŚĆ II:

        "Od pisarza do czytelnika"-praca plastyczna

        Zachęcamy dziecko, aby narysowało pisarza, czytelnika, Panią bibliotekarkę lub samą bibliotekę. Można dla ułatwienia wydrukowac dziecku sylwetę postaci. Reszt dziecko dorysowuje samodzielnie, pamiętając o atrybutach każdej osoby czy miejsca, które pozwolą bezproblemu zidentyfikować kto jest kim. sylweta postaci do wydruku

        CZĘŚĆ III:

        "Moje ulubione książki"-rozmowa na podstawie doświadczeń dzieci

        Prosimy, aby dzieci przyniosły swoje ulubione książki. Opowiadają o swoich ukochanych bohaterach, dzielą się informacjami o treści lektur. Następnie wykonują cwiczenia z karty pracy ze strony 10-11.

        "Przejdź po linie"-ćwiczenie równowagi

        Dziecko ma przejść po określonej lini (może być ułożona z czegoś cieckiego i długiego), starając się aby całe stopy (palce i pięty)dotykały naszej wyznaczonej lini.


        05.05.2020 ( wtorek ) "CZERWONY KAPTUREK"

        CZĘŚĆ I:

        "Jakie znam bajki i baśnie?-zabawa rysunkowa z kategoryzowaniem

        Rodzic pokazuje dziecku symbole następujących kategorii:pies-bajki o zwierzętach, kura-bajki o ptakach, dzieci-bajki o przygodach dzieci, kwiat-bajki o roślinach, różdżka-bajki o wróżkach i czarodziejach (możemy dopasować kategorie do możliwości każdego dziecka-podane wcześniej kategorie są przykładowe). Dziecko zastanawia sie, jakie zna bajki, w których można spotkać dany typ bohaterów. 

        "Bajkowy plakat"- praca plastyczna

        W nawiązaniu do poprzedniej zabawy, prosimy aby dziecko narysowało postać z bajki o której wcześniej była mowa. W ten sposób powstanie plakat postaci z bajek i baśni, które zna dziecko. 

        "Bajkowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Czerwony Kapturek"-bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi (naśladowanie Czerwonego Kapturka jak zbiera kwiaty).

        -"Pinokio"-wykonywanie pajacyków (naśladowanie skaczącego Pinokia).

        -"Siedmiu krasnoludów"-spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki (naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy).

        -"Mała syrekka"-leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg (naśladowanie syrenki, która pluska ogonem).

        -"Kubuś Puchatek"-napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha (jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony).

        -"Kot w butach"-wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglenie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).

        CZĘŚĆ II:

        "Kim jestem?"-ruchowe kalambury

        Zabawa dla całej rodziny. Wybierzmy bajkę lub baśń, którą zna dziecko. Wybierzmy kilka postaci bardzo charakterystycznych. Zadaniem dziecka lub innego członka rodziny jest prezentacja jednej postaci, bez opowiadania o niej, a jedynie pokazywanie. Kiedy pozostali uczestnicy zabawy prawidłowo zgadną kto to był, zmienia się osoba pokazująca i bawimy sie dalej. 

        "Za co nagroda, za co kara"-rozmowa oceniająca postępowanie bohaterów

        Przygotowujemy kartki (jedna ma uśmiechniętą buzię, druga jest smutna). Rodzic wypowiada zdania dotyczące baki "Czerwony Kapturek", np. Mama przygotowała koszyk z przekąskami dla babci. Mamusia poprosiła swoją córkę o zaniesienie koszyczka do babci. Babcia nie zamknęła drzwi na klucz. itp. Zadaniem dziecka jest po każdym zdaniu pokazac buźkę, jak oceniają zachowanie bohaterów. Jeżeli mają ochotę mogą uzasadnić swój wybór Możemy dodatkowo wyjaśnić dziecku, że nie zawsze osoby, które robią coś niewłaściwego, robią to celowo. Czasami ich działanie wynika z dobrych chęci (zbieranie kwiatów dla babci), czasem z nieświadomości konsekwencji (rozmowa z nieznajomym, niezamknięcie drzwi), a czasem z natłoku obowiązków (wysyłanie dziecka samego, bez opieki). 

        "Opowiedz mi jeszcze raz bajkę"-układanie historyjki obrazkowej w Wyprawki

        CZĘŚĆ III:

        "Leśne echo"-zabawa artykulacyjna

        Rodzic wymienia postaci z bajki Czerwony Kapturek. Zadaniem dziecka jest naśladowanie odgłosów, które wydają te postacie np. wilk-wyje Auuuuuu!, Kapturek-śmieje się Ha, ha!, leśniczy-starzela Pif, paf!, babcia-dziwi się Ho, ho!, mamusia-martwi się- Oj, oj! Możemy zwiększać tempo zmienianych postaci.


        06.05.2020 ( środa ) "CZY TO BAJKA, CZY NIE BAJKA"

        CZĘŚĆ I:

        "Kto to jest?"-rozwiązywanie zagadek słownych Magdaleny Ledwoń

        Rodzic czyta rózne zagadki, a dzieci podają rozwiązania:

        Gdy był potrzebny, nie dał drapaka,

        ale nie lubił chodzić na bosaka. (Kot w butach)

        Pierze, sprząta i gotuje, dla macochy i jej córek.

        Suknię często swą ceruje , 

        bo ma na niej pełno dziurek. ( Kopciuszek )

        Sistrzyczka i brat, wyruszyli w świat.

        Z czarownicą mieli gratke, gdy jej zjedli całą chatkę. (Jaś i Małgosia)

        Zamknieta w wieży dziewczyna, co długi warkocz miała. "Spuść mi włosy swoje"-czarownica doń wołała. (Roszpunka)

        W chatce krasnoludków mieszka, Czy już wiecie , że to ... (Śnieżka)

        Chodzi ta królewna, ziewając po troszku, 

        bo sie nie wyspała, przez ziareko groszku. (Królewna na ziarnku grochu)

        Mała dziwczynka na kwiatuszku mieszkała, lecz ją od mamusi ropucha porwała. (Calineczka)

        "Bajkowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Czerwony Kapturek"-bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi (naśladowanie Czerwonego Kapturka jak zbiera kwiaty).

        -"Pinokio"-wykonywanie pajacyków (naśladowanie skaczącego Pinokia).

        -"Siedmiu krasnoludów"-spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki (naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy).

        -"Mała syrekka"-leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg (naśladowanie syrenki, która pluska ogonem).

        -"Kubuś Puchatek"-napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha (jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony).

        -"Kot w butach"-wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglenie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).

        "Co by było gdyby...?"- zabawa rozwijająca kreatywność

        Rodzic prosi dziecko aby spróbowało wymyślić bajkę z pomieszanymi postaciami np. Kot w butach został uwięziony w wieży, Kopciuszek zjadł chatkę z piernika.itd. Jeżeli sprawia to dziecku problem, rodzic może sam wymyśleć początek  lub przytoczyć powyższe przykłądy, a dziecko ma wymyśleć ciąg dalszy bajki. 

        CZĘŚĆ II:

        "Bajka niesiona wiatrem"-swobodna ekspresja ruchowa przy muzyce

        Rodzic włącza dziecku piosenkę przewodnią z ulubionej bajki i prosi, aby dziecko za pomocą tańca i mimiki twarzy i gestów opowiedziało bajkę. 

        "Moja bajka"-zabawa rozwijająca mowę dzieci

        Dziecko opowiada bajkę rodzicowi. 

        "Całkiem nowa historia"-zabawa z wcielaniem sie w rolę

        Zabawa wymaga zaangażowania całej rodziny. Spróbujcie ułożyć własną niepowtarzalną historię. Siadamy w kole. Zaczyna dorosły, mówi dwa lub trzy słowa, które będa początkiem bajki. np. Dawno, dawno, temu, kolejna osoba dopowiada dalszą część : w bardzo dziekiej , i tu kolejna osoba dopowiada to co chce... wiosce mieszkała królewna. i tak w kółko. Powstanie napewno świetna bajka, która dostarczy wszystkim wiele radości. 

        "Mój bohater"-zabawa plastyczna, malowanie farbami plakatowymi

        CZĘŚĆ III:

        "Baba jaga patrzy"-zabawa ruchowa rozwiająca umiejętność skupienia uwagi

        "Pomieszane bajki"-zabawa słuchowa

        W nawiązaniu do poprzedniej zabawy (Całkiem nowa historia), poprośmy aby dziecko wymieniło z jakich bajek składała się nowa historia, ułożona przez całą rodzinę. Jeżeli ma taką ochotę, może policzyć wszystkie bajki, które zostały wymienione. 


        07.05.2020 (czwartek) "NASZE ULUBIONE KSIĄŻKI"

        CZĘŚC I:

        "Muzyczne książki"-zabawa muzyczno-rytmiczna

        Odtwarzamy dziecku utwór: Piosenka "Fiesta Aymara", w trakcie trwania utworu dziecko wykonuje nastepujące czynności: uderza rączką lub samymi paluszkami w okładkę książki ułozonej przed dzieckiem na podłodze w rytm piosenki, może zmieniać pozycję oraz łączyć np uderzać raz o książkę i o podłogę lub o coś jeszcze innego (ważna jest powtarzalność rytmu i odwzorowanie powtarzających sie rytmów z utworu muzycznego).

        "Bajkowa gimnsatyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Czerwony Kapturek"-bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi (naśladowanie Czerwonego Kapturka jak zbiera kwiaty).

        -"Pinokio"-wykonywanie pajacyków (naśladowanie skaczącego Pinokia).

        -"Siedmiu krasnoludów"-spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki (naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy).

        -"Mała syrekka"-leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg (naśladowanie syrenki, która pluska ogonem).

        -"Kubuś Puchatek"-napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha (jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony).

        -"Kot w butach"-wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglenie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).

        CZĘŚĆ II:

        "Dlaczego trzeba czytać książki?"-rozmowa kierowana

        Wyjaśnijmy dziecku, że dzięki czytaniu książek, dzieci mogą poznawać tajemnice niewyjaśnionych zagadek, będą mogły sie przenosić w różne nieznane sobie miejsca (nawet do miejsc, które nie istniejąna na kuli ziemskiej), odkryją jak wyglądało życie w dawnych czasach, będą mogły poznać maszyny, które nie potrzebują kierowców, żeby sie poruszać i zyskają wiele innych ciekawych umiejętności. Następnie prezentujemy dzieciom książkę, może być jakiś atlas lub encyklopedia. Następnie pytamy dziecka czy faktycznie dzięki książkom można osiągnąć te wszystkie rzeczy. Uzasadniają swoje stanowisko. 

        "Jakie znam książki?"-zabawa z kategoryzowaniem

        Jeżeli mamy w domu różnego rodzaju książki to zaprezentujmy dziecku różne rodzaje. Opiszmy każdy z nich. Może również dziecko opisać czym one się różnią, a w czym są podobne. Jak możemy nazwać poszczególne kategorie.

        CZĘŚĆ III:

        "Tworzenie melodii do wyliczanek"-zabawa muzyczna

        Dziecko powtarza za rodzicem słowa rymowanki w postaci bajek. Dzieci śpiewaja je na wymyślone przez siebie melodie. Przykładowe rymowanki Magdaleny Ledwoń:

        Ene, due, rabe,

        pocałujesz żabe,

        Zamieni się w królewicza,

        taki w bajkach zwyczaj.

         

        Raz Kopciuszek, ele-mele, 

        Zgubił szklany pantofelek,

        Książe błąka się i szuka,

        Może do mnie też zastuka? 

         

        Raz, dwa, trzy dziś królewną jesteś ty!

        Malowana bryczka,

        para białech koni,

        do krainy bajek jadę,

        nikt mnie nie dogoni!


        08.05.2020 (piątek) "KSIĄŻKI W AKCJI"

        CZĘŚĆ I:

        "Bibliotekarze"-zabawa tematyczna

        Bawimy się w bibliotekę, dziecko zostaje bibliotekarzem/bibliotekarką. Tworzycie identyfikator, zapisujecie na nim imię dziecka. Pozostali członkowie rodziny ida wypożyczać książki. Należy wyjaśnić co dokładnie trzeba po kolei zrobić aby wypożyczyć książki, oraz jakie czynności wykonuje bibliotakarz/bibliotekarka. Korzystajmy z domowych zbiorów, pamiętając że odkładamy książki zawsze w to samo miejsce, z którego była zabrana. 

        "Bajkowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Czerwony Kapturek"-bieg po obwodzie koła, na umówiony sygnał wykonanie skłonu raz do prawej nogi, raz do środka i raz do lewej nogi (naśladowanie Czerwonego Kapturka jak zbiera kwiaty).

        -"Pinokio"-wykonywanie pajacyków (naśladowanie skaczącego Pinokia).

        -"Siedmiu krasnoludów"-spacer po obwodzie koła w pozycji kucznej, z trzymaniem dłońmi za kostki (naśladowanie krasnoludków maszerujących do pracy).

        -"Mała syrekka"-leżenie na plecach, równoczesne unoszenie do pionu i opuszczanie złączonych oraz wyprostowanych w kolanach nóg (naśladowanie syrenki, która pluska ogonem).

        -"Kubuś Puchatek"-napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha (jak Kubuś, który jest raz głodny, a innym razem najedzony).

        -"Kot w butach"-wykonanie kociego grzbietu (naprzemienne zaokrąglenie i prostowanie pleców w pozycji podpartej w klęku).

        CZĘŚĆ II:

        "O czym jest ta książka?"-rozmowa kierowana z wykorzystaniem okładek książek

        "Jak należy dbać o książki?-rozmowa kierowana

        Powyższe zajęcia, mają na celu swobodną rozmowę z dzieckiem o książkach, jak dzieci je postrzegają, jakie im się podobają a jakie nie. Jakie okładki sa ładne, a które troche straszne itd. Następnie porozmawiajcie na temat szanowania książek i co to oznacza. Co można z nimi robić a co nie.

        CZĘŚĆ III:

        "Ile książek jest na półce?-zabawa matematyczna

        Poprośmy dzieci aby policzyły książki na wyznaczonej przez rodzica półce. Możemy rozróżniać np. poproszę o policzenie (dużych/małych , grubych/chudych , itd) książeczek. 

        "Nietypowo z książką"-zabawa ćwicząca mięśnie grzbietu

        Kładziemy dziecku książkę na głowę i spacerują z nimi po obwodzie koła. Starają się nie podtrzymywać książek rekoma. Nauczyciel zachęca dzieci, aby stąpały jak najostrożniej , tak aby książki nie spadły i nie uszkodziły sie. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICY:

        zabawy

        bajki do czytania

        zabawy z rolkami

        kolorowanki


        11.05.2020 (poniedziałek) "CZYM ZAJMUJĄ SIĘ NASI RODZICE?"

        CZĘŚĆ I:

        "Zawodowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Listonosz wrzucający listy do skrzynki"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając się ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej, wykonują wypad w bok, uginając lekko kolana, prostując ręce i rozkładające je jednocześnie na boki; potem następuje powrót do pozycji wyjściowej i wykonanie wypadu w przeciwną stronę.

        -"Górnik zjeżdżający do kopalni"-dzieci wykonują przysiady

        -"Kurier dostarczający paczkę"-dzieci wyciągają ręce w górę, a następnie wykonują skłon w przód w taki sposób, aby tułów i nogi tworzyły kąt prosty

        -"Fryzjer tnący nożyczkami"-dzieci przyjmują pozycję leżącą na plecach, unoszą wyprostowane nogi i wykonują delikatne wymachy na boki, tzw.nożyce

        -"Kelner rozglądający się , czy goście go potrzebują-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonują skręty tułowia

        CZĘŚĆ II:

        "Co to za zawód?"- zabawa słuchowa, analiza i synteza słuchowa wyrazów

        Prezentujemy dzieciom obrazki osób, które wykonują różne zawody. Następnie rodzic sylabizuje nazwę jednego z zawodów, a dziecko  ma za zadanie wskazać odpowiednią ilustrację. Mogą spróbować wyjaśnić samodzielnie, czym zajmują się osoby wykonujące dany zawód.

        "Dzień dobry, jestem reporterem/reporterką"-zabawa tematyczna, rozwijania umiejętności budowania wypowiedzi na określony temat

        Dziecko z rodzicem bawią się wspólnie. Rodzic jest reporterem a dziecko udziela wywiadu. Tematem jest zawód któregoś z rodziców lub innej osoby. Dziecko staje się tą osobą i podczas wywiadu opisuje szczegółowo na czym polega jego praca, czygo potrzebuje do wykonuwania swojej pracy. Możemy równiez zamienić role. 

        "Czyj to atrybut?"-zabawa podsumowująca, karta pracy

        CZĘŚC III:

        Zabawy logopedyczne

        Powtarzamy dźwięki, jakie wydają zwierzęta: małpka, krówka, ktoek, piesek, myszka, itp

        Powtarzamy sylaby: la, lo, li, le, ko,ro,re,ra, itp


        12.05.2020 (wtorek) "KIM ZOSTANĘ, KIEDY DOROSNĘ?"

        CZĘŚĆ I:

        "Bajkowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Listonosz wrzucający listy do skrzynki"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając się ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej, wykonują wypad w bok, uginając lekko kolana, prostując ręce i rozkładające je jednocześnie na boki; potem następuje powrót do pozycji wyjściowej i wykonanie wypadu w przeciwną stronę.

        -"Górnik zjeżdżający do kopalni"-dzieci wykonują przysiady

        -"Kurier dostarczający paczkę"-dzieci wyciągają ręce w górę, a następnie wykonują skłon w przód w taki sposób, aby tułów i nogi tworzyły kąt prosty

        -"Fryzjer tnący nożyczkami"-dzieci przyjmują pozycję leżącą na plecach, unoszą wyprostowane nogi i wykonują delikatne wymachy na boki, tzw.nożyce

        -"Kelner rozglądający się , czy goście go potrzebują"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonują skręty tułowia

        CZĘŚĆ II:

        "Zawody"-słuchanie wierszy Zbigniewa Dmiotrycy

        Rodzic czyta wiersze, natomiast dziecko stara sie zapamiętać jak najwięcej zawodów w nich wymienionych. 

        "Aktor"

        Aktor w życiu i na scenie

        Gra bez przerwy przedstawienie, 

        Po oklaskach lubi sobie

        Pożartować w garderobie.

        "Elektryk"

        Kiedy światło w domu znika, 

        Trzeba wezwać elektryka,

        Bo ten pan się na tym zna

        I prąd znajdzie się raz dwa!

        "Lekarka"

        Gdy ktoś stuknie się, skaleczy,

        Pani doktor go wyleczy, 

        Bo ta pani zna sposoby

        I lekarstwa na choroby.

        "Piekarz"

        Piekarz w nocy nie śpi wcale, 

        Piecze bułki i rogale,

        A najwięcej piecze chleba, 

        Bo najwięcej go potrzeba!

        "Weterynarz"

        Gdy koń kaszle lub kuleje, 

        Kiedy chory pies nic nie je, 

        Weterynarz nawet w nocy

        Nie odmówi im pomocy.

        "Jakie znamy zawody"-rozmowa inspirowana treścią wiersza

        Dziecko stara się powtórzyć jak najwiecej nazw zawodów, które pojawiły się w wierszykach. Próbują sobie przypomnieć, jakie zawody wykonują wspomniane osoby. Opowiadają o swoich spotkaniach z przedstawicielami róznych zawodów. 

        "Jakie zawody chcielibyście wykonywać?"-zabawa z piłką

        Zapraszamy do zabawy jak najwiekszą liczbę osób. Wszyscy stają w kole. Podajemy do siebie piłkę i głośno liczymy podania, kiedy doliczymy do 10 osoba która trzyma piłkę mówi kim chce zostać w przyszłosci i dlaczego. Wyjaśnia, co podaoba się w wybranym zawodzie. 

        "Pracownicze atrybuty"-zabawa rozwijająca spostrzegawczość, karta pracy str. 16

        CZĘŚĆ III:

        "Tkaninowa ścieżka"-zaawa sensoryczna

        Dziecko otrzymuje różne rodzaje materiałów:np. jedwab, muślin, plusz, sztruks, jeans. Badają ich fakturę za pomocą zmysłu dotyku. Wykorzystują określenia dla nazwania ich właściwości np. gładki, rozciągliwy, delikatny, wytrzymały. Na koniec układamy ścieżkę na dywanie z wykorzystaniem tkanin. Zachęcamy dziecko, aby przeszło po tej ścieżce z zawiązanymi oczyma i spróbowało rozpoznać właściwości tkanin za pomocą stóp. Najlepiej kiedy dziecko byłoby na boso. 

        "Co robi ogrodnik?"-poznawanie atrybutów związanych z zawodem ogrodnika

        Poznawanie atrybutów związanych z zawodem ogrodnika. Prosimy dziecko, aby jak najbardziej szczegółowo opisało znane narzędzia oraz do jakich prac są potrzebne. 


        13.05.2020 (środa) "CIEKAWE ZAWODY"

        CZĘŚĆ I:

        "Policjant"-zabawa orientacyjno-porządkowa

        Dziecko i pozostali członkowie zabawy stają sie kierowcami, natomiast jedno z rodziców jest policjantem. Kierowcy poruszają się po ograniczonej przez dwie linie powierzchni. Gdy policjant zagwiżdże w gwizdek (lub wyda jakiś inny określony dźwięk), kierowcy mają za zadanie zastygnąć w bezruchu. Gdy zagwiżdże ponownie, ruch uliczny może zostać wznowiony. 

        "Kierowanie ruchem"-zabawa logopedyczna

        Dziecko wykleja plasteliną tor na kartce papieru. Droga ta powinna składać się z dwóch równoległych lini, może mieć zakręty. Rodzic daje słomkę i szklaną kuleczkę (lub coś innego okrągłego co będzie stawiało opór na plastelinie). Dziecko wciela się w rolę policjanta kierującego ruchem. Dmucha przez słomkę, mając za zadanie przeturlać szklaną kuleczkę przez całą trasę, począwszy od początku toru, aż do jego końca. Można również spróbować z piórkiem jeżeli nie mamy kuleczki. 

        "Zawodowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Listonosz wrzucający listy do skrzynki"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając się ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej, wykonują wypad w bok, uginając lekko kolana, prostując ręce i rozkładające je jednocześnie na boki; potem następuje powrót do pozycji wyjściowej i wykonanie wypadu w przeciwną stronę.

        -"Górnik zjeżdżający do kopalni"-dzieci wykonują przysiady

        -"Kurier dostarczający paczkę"-dzieci wyciągają ręce w górę, a następnie wykonują skłon w przód w taki sposób, aby tułów i nogi tworzyły kąt prosty

        -"Fryzjer tnący nożyczkami"-dzieci przyjmują pozycję leżącą na plecach, unoszą wyprostowane nogi i wykonują delikatne wymachy na boki, tzw.nożyce

        -"Kelner rozglądający się , czy goście go potrzebują"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonują skręty tułowia

        CZĘŚĆ II:

        "Zrób to co widzisz?"-zabawa dydaktyczna

        Rodzic układa jakiś określony układ złożony z kilku kolorowych kółek. Dziecko przygląda się ułożonemu układowi i po chwili rodzic zasłania układ, a dziecko ma spróbować ułożyć taki sam układ z otrzymanych wcześniej elementów. Zacznijmy zabawę od układu prostego, który składa się z max 5 elementów. Kiedy dziecko poradzi sobie bez problemu, utrudniajmy zadanie, tworząc np. jakąś figurę, zwiększając ilość kolorów w układzie (dopasowując poziom trudności do możliwości dziecka). 

        "Ciekawy zawód"-tworzenie zagadek słownych

        Prosimy aby dziecko przez chwilę zastanowiło sie jaki zawód uważa za ciekawy. Następnie układa samodzielnie prostą zagadkę dotyczącą tego zawodu np. Osoba, która kieruje pociągiem. Pani, która w przedszkolu, która troszczy się o dzieci i uczy je nowych rzeczy. Pozostali uczestnicy zabawy próbują odgadnąć o jaki zawód chodzi. Następnie role mogą się zmienić, i dziecko będzie zgadywało. 

        CZĘŚĆ III:

        "Komu to będzie potrzebne"-zabawa dydaktyczna, wyprawka

        Ornitolodzy"-zabawa z uzyciem lornetek

        Bawimy się w ornitologów-naukowców, którzy badają ptaki i ich zachowanie. Wykorzystajcie do tego lornetki, pozwoli to lepiej obserwować ptaki. 


        14.05.2020 ( czwartek ) "UCZYMY SIĘ LICZYĆ PIENIĄDZE"

        CZĘŚĆ I:

        "Zawodowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Listonosz wrzucający listy do skrzynki"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając się ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej, wykonują wypad w bok, uginając lekko kolana, prostując ręce i rozkładające je jednocześnie na boki; potem następuje powrót do pozycji wyjściowej i wykonanie wypadu w przeciwną stronę.

        -"Górnik zjeżdżający do kopalni"-dzieci wykonują przysiady

        -"Kurier dostarczający paczkę"-dzieci wyciągają ręce w górę, a następnie wykonują skłon w przód w taki sposób, aby tułów i nogi tworzyły kąt prosty

        -"Fryzjer tnący nożyczkami"-dzieci przyjmują pozycję leżącą na plecach, unoszą wyprostowane nogi i wykonują delikatne wymachy na boki, tzw.nożyce

        -"Kelner rozglądający się , czy goście go potrzebują"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonują skręty tułowia

        CZĘŚĆ II:

        "W sklepie"-zabawa tematyczna

        W warunkach domowych postarajmy się strworzyć sklep. Ustawione są artykuły, które ktos będzie mógł zakupić, musi być lada i kasa oraz pieniążki. Zabawa ma na celu urwalenie stosowania zwrotów grzecznościowych. 

        "Po co w sklepie sa pieniądze?"-zabawa matematyczna

        Z poprzedniej zabawy wykorzystajmy zabawkowe monety i banknoty. Dzieci przyglądają sie im i odczytują, jaką maja wartość. Przygotujmy 5 produktów, przed którymi ustawimy kartkę z narysowanymi banknotami i monetami (ilość odpowiada cenie danego produktu). Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie dokładnie takiej kwoty, jaka widnieje na kartce przy produkcie jaki chce zakupić. 

        "Co kupiłem"-zabawa grafomotoryczna, karta pracy str 17

        Dzieci przyglądaja się przedmiotom przedstawionym na ilustracji i nazywają je. Za pomocą ołówka starają się narysować po śladzie ich kontury, a następnie łączą przedmiot z jego cieniem. 

        CZĘŚĆ III:

        "Baba jaga patrzy"-zabawa ruchowa

        Zabawa polega na przejściu pewnego odcinka, lecz w momencie, kiedy "Baba Jaga" patrzy nie wolno sie poruszyć. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICY:

        piosenka MINIONKI -TANIEC

        Trening szarych komórek-zagadki logiczne

        robimy Pana Gniotka

        maski zwierząt


        15.05.2020 ( piątek ) "MISTAECZKO ZAWODÓW"

        CZĘŚĆ I:

        "Budowniczowie"-zabawa integracyjna

        Dzieci wcielają się w rolę budowniczych, którzy wznoszą różne budynki. Rodzic podaje nazwę budowli (domek, wieża, blok, kościół itp), a dzieci mają za zadanieję ją zbudować. Z własnych ciał lub z klocków, jak wygodniej. 

        "Zawodowa gimnastyka"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Listonosz wrzucający listy do skrzynki"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając się ugięte w łokciach ręce na wysokości klatki piersiowej, wykonują wypad w bok, uginając lekko kolana, prostując ręce i rozkładające je jednocześnie na boki; potem następuje powrót do pozycji wyjściowej i wykonanie wypadu w przeciwną stronę.

        -"Górnik zjeżdżający do kopalni"-dzieci wykonują przysiady

        -"Kurier dostarczający paczkę"-dzieci wyciągają ręce w górę, a następnie wykonują skłon w przód w taki sposób, aby tułów i nogi tworzyły kąt prosty

        -"Fryzjer tnący nożyczkami"-dzieci przyjmują pozycję leżącą na plecach, unoszą wyprostowane nogi i wykonują delikatne wymachy na boki, tzw.nożyce

        -"Kelner rozglądający się , czy goście go potrzebują"-dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonują skręty tułowia

        część II:

        "Miasteczko zawodów"-zabawa dydaktyczna

        Rodzic prezentuje szyldy różnych instytucji (przedszkole, szpital, straż pożarna, policja, sklep, apteka, bank, gospodarstwo rolne). Dzieci podaja nazwy osób, które mogą pracować w danym miejscu. 

        Ilostracje budynków i szyldów poszczególnych miejsc pracy: budynek przedszkola , szpital , straż pożarna , policja , sklep , apteka , bank , gospodarstwo rolne

        Zachęćmy dziecko aby jak najwięcej opowiedziało o pracy poszczególnych osób. 

        "U krawcowej"-zabawa plastyczna, papieroplastyka, wycinanie, projektowanie wzorów

        Wspólnie z dzieckiem tworzycie koszulkę waszego projektu. Wykonana jest z papieru ale musi dać się ją założyć . Dekorujemy ją według własnych pomysłów. 

        CZĘŚĆ III:

        " Kto, tak jak ja..."-zabawa naśladowcza

        Do zabawy potrzeba trochę więcej osób, więc zaprośmy do zabawy dziadków i rodziców oraz rodzeństwo. Siadamy w kole na krzesełkach. W środku siedzi jedna osoba, która mówi :Kto, tak jak ja..... np. ma na sobie coś niebieskiego . Wszystkie osoby które mają coś niebieskiego muszą przesiąśc się na inne krzesełko, nie wolno usiąśc w tym samym miejscu co poprzednio (kto tak zrobi zamienia sie miejscem z osobą, która siedzi na środku i wtedy druga osoba zadaje pytania). 


        18.05.2020 ( poniedziałek ) "JAK MOŻNA UCIESZYĆ MAMĘ?"

        CZĘŚC I:

        "Dla mojej mamy gram"-zabawa rytmiczna

        Rodzic recytuje prostą rumowankę. Następnie wystukuje na bębenku różne układy rytmiczne (może być cokolwiek innego, byleby wydawało dźwięk kiedy w to uderzymy ). Dziecko powtarza każdy rytm, wystukując go lub wykorzystując do tego gestodźwięki np. klaskanie w dłonie, uderzanie dłońmi w uda, tupanie. Po każdym układzie rodzic rozpoczyna  zabawę ponownie od rymowanki:

        Dla mojej mamy gram, 

        Czy to tu, czy to tam

        -tak dla swojej mamy gram. 

        "Mamo, zobacz jacy jesteśmy sprawni!"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Dobrze słyszę"-Ustawiamy się wszyscy w koło. Uczestnicy zabawy poruszaja się truchtem po okręgu. Gdy rodzic da sygnał, wszyscy zatrzymuja się, i uważnie nasłuchują. Rodzic w tym czasie wykonuje określoną liczbę uderzeń (np. w miskę lub tupie nogami o podłogę), a pozostali uczestnicy zabawy wykonują tyle uderzeń ile usłyszały oraz sposób w jaki zostały wydane dźwieki. 

        -"Tak sprawne sa moje ręce"-( zamiast woreczków, możemy użyć dowolnego przedmiotu) dzieci unoszą wyprostowane ręce, trzymając nad głowami woreczki. Wykonują naprzemiennie krążenia ramion w przód. Kiedy jedna reka wykonuje krążenie, druga-uniesiona-trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą reką. 

        -"Jestem sprawny"-dzieci wykonują skłon w przód, układają woreczki na podłodze i prostują się. Następnie wykonują kolejny skłon, chwytają woreczki w dłonie i podnoszą je nad głowę. Ćwiczenie należy powrórzyć osiem razy. 

        -"Jestem skoordynowany"-dzieci przekładają woreczki z dłoni do dłoni wokół bioder, raz z przodu, a raz z tyłu. Ćwiczenie należy wykonać osiem razy. 

        -"Tak pracuje mój brzuszek"-dzieci układaja się na plecach na dywanie. Układają sobie woreczki na brzuchach. Na sygnał napinają mięśnie brzucha w taki sposób, aby woreczki uniosły się w górę. Po chwili rozluźniają mięśnie. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy. 

        -"Mam prosty kręgosłup"-dzieci układają sobie woreczki na głowach i prostują kręgosłup. Spacerują swobodnie po całym pomieszczeniu z woreczkami na głowie. Jeżeli woreczek upadnie, można go podnieść, chwytajac palcami stóp. 

        CZĘŚĆ II:

        "Co czujemy?"-zagadki o emocjach i uczuciach

        Dziecko słucha zagadek czytanych przez rodzica z odpowiednia intonacją. Nazywa uczucia, które im towarzyszą, gdy znajdują się w określonej sytuacji.Dziecko może spróbować wyrazić nazwane emocje za pomocą mimiki, gestu, ruchu. 

        Za nic z łóżka wstać nie mogę, 

        bo coś złapie mnie za nogę.

        Kto uczucie to rozumie,

        może nazwę dać mu umie? ( strach, lęk, obawa )

         

        Siedzę w kącie, głowę zwieszam, 

        nawet żart mnie nie rozśmiesza.

        Niech więc ktoś tę sprawę zgłębi:

        jakie mnie uczucie gnębi? ( smutek, przygnębienie )

         

        Ciągle tańczę, skaczę, śpiewam, 

        chcę, by śmiechem świat rozbrzmiewał!

        Przejrzyj znanych uczuć listę, 

        które jest tu oczywiste? (radość, szczęście)

         

        Kot po rynnie chodzi ładnie,

        liczę na to, że nie spadnie.

        Powiedz krótko, czy w tych słowach, 

        jakieś się uczucie chowa? (strach, lęk)

         

        Wciąż zadręcza mnie pytanie:

        Czemu on to ma, a ja nie?

        Jakie to uczucie budzi, 

        czy odpowiedź cię nie trudzi? ( zazdrość )

        "Czy moja mama jest zawsze uśmiechnięta?-rozmowa kierowana

        Rodzic pyta dziecko, czy ich zdaniem mamy zawsze są radosne i szczęśliwe, czy może czasem są smutne, złe. Prosimy aby uzasadniły swoje odpowiedzi. 

        "Co mogę zrobić, kiedy mama jest smutna?"-rozmowa, poszukiwanie sposobów na smutek i zły nastrój mamy

        Kontunuacja zadania poprzedniego. Teraz dziecko ma zastanowić się, w jaki sposób może poprawić mamie nastrój....szczególnie w sytuacji kiedy samo sprawiło przykrość mamie. 

        "Serce dla mamy"-praca plastyczna, układanie kompozycji z gotowych elementów, Wyprawka

        CZĘŚĆ III:

        "Dziecięce SPA"-masażyk relaksacyjny dla mamy

        Dzieci muszą pamiętać, że wykonując mamie masaż twarzy muszą być delikatne, ponieważ jest to miejsce bardzo wrazliwe. 


        19.05.2020 ( wtorek ) "ZABAWY Z MAMĄ"

        CZĘŚĆ I:

        "Mama pozwoliła"-zabawa naśladowcza

        Mama mówi:Możecie iść tak i prezentuje sposób poruszania się - uczestnicy zabawy przechodzą na drugą stronę pomieszczenie w taki sposób, jak zaprezentowała mama. Natomiast gdy mama powie: Nie możecie chodzić tak i zaprezentuje sposób poruszania się - uczestnicy zabawy maja wymyśleć swój sposób chodzenia, inny od tego, który pokazała mama. 

        "Mamo, zobacz, jacy jesteśmy sprawni"- zestaw ćwiczeń porannych (można wybrać sobie dowolne cwiczenie , lub robić wszystkie, jak wam wygodniej)

        -"Dobrze słyszę"-Ustawiamy się wszyscy w koło. Uczestnicy zabawy poruszaja się truchtem po okręgu. Gdy rodzic da sygnał, wszyscy zatrzymuja się, i uważnie nasłuchują. Rodzic w tym czasie wykonuje określoną liczbę uderzeń (np. w miskę lub tupie nogami o podłogę), a pozostali uczestnicy zabawy wykonują tyle uderzeń ile usłyszały oraz sposób w jaki zostały wydane dźwieki. 

        -"Tak sprawne sa moje ręce"-( zamiast woreczków, możemy użyć dowolnego przedmiotu) dzieci unoszą wyprostowane ręce, trzymając nad głowami woreczki. Wykonują naprzemiennie krążenia ramion w przód. Kiedy jedna reka wykonuje krążenie, druga-uniesiona-trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą reką. 

        -"Jestem sprawny"-dzieci wykonują skłon w przód, układają woreczki na podłodze i prostują się. Następnie wykonują kolejny skłon, chwytają woreczki w dłonie i podnoszą je nad głowę. Ćwiczenie należy powrórzyć osiem razy. 

        -"Jestem skoordynowany"-dzieci przekładają woreczki z dłoni do dłoni wokół bioder, raz z przodu, a raz z tyłu. Ćwiczenie należy wykonać osiem razy. 

        -"Tak pracuje mój brzuszek"-dzieci układaja się na plecach na dywanie. Układają sobie woreczki na brzuchach. Na sygnał napinają mięśnie brzucha w taki sposób, aby woreczki uniosły się w górę. Po chwili rozluźniają mięśnie. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy. 

        -"Mam prosty kręgosłup"-dzieci układają sobie woreczki na głowach i prostują kręgosłup. Spacerują swobodnie po całym pomieszczeniu z woreczkami na głowie. Jeżeli woreczek upadnie, można go podnieść, chwytajac palcami stóp. 

        CZĘŚĆ II:

        "Czym zajmuje się w domu mama?- rozwiązywanie zagadek słownych Magdaleny Ledwoń

        Dzieci słuchają zagadek słownych czytanych przez rodzica. Zastanawiają się, jakie obowiązki wykonuje w domu mama. Przykładowe zagadki:

        I mama i pralka mocno się natrudzą, 

        gdy synek lub córka bardzo się ubrudzą. ( PRANIE )

         

        Głośna maszyna sunie po dywanie, 

        i już żaden śmieć, na nim nie zostanie. (ODKURZANIE)

         

        Ogień pod garnkiem płonie, bucha z niego para, 

        same pyszne dania będziemy jeść zaraz. (GOTOWANIE)

         

        Żeby koszulka zmarszczek nie miała, 

        moja mama ją... (UPRASOWAŁA)

         

        "Każda rzecz ma swoje miejsce"- mama to powtarza.

        Więc pozbieraj swe zabawki

        I sie nie obrażaj! (SPRZĄTANIE)

         

        Bierze kąpiel filiżanka, biorą też talerze.

        Po obiedzie wielki garnek także kąpiel bierze. (ZMYWANIE NACZYŃ)

        "Odgłosy sprzątania"-zagadki ruchowo-logopedyczne

        W nawiązaniu do poprzedniego zadania. Do każdej czynności jaką wykonuje mama, potrzebne jest jakieś urzadzenie , które wydaje pewien określony odgłos. Zadaniem wyznaczonej osoby jest naśladować głos odpowiedniego urządzenia. Pozostali uczestnicy zabawy muszą odgadnąć, i jaką czynnośc chodzi. 

        "Projektowanie Robotka"-zabawa plastyczno-konstrukcyjna

        Potrzebujemy karton, do którego zmieści się dziecko. W kartonie powinny być wycięte : otwór na głowę ( w górnej części ), na ręce (po prawej i po lewej stronie ), oraz nogi ( usunięty cały dół kartonu). To będzie korpus Robotka. Wspólnie ozdabiacie Robotka, naklejając na niego folie aluminiową oraz liczne kolorowe krążki. Na zakończenie dziecko zakłada karton i wciela sie w rolę Robotka. Dodatkowo można stworzyć elementy na głowę np. czułka itp.  

        "Z moją mamą lubię..."- rysowanie, karta pracy str. 18-19

        CZĘŚĆ III:

        "Odkurzamy"-zabawa oddechowa

        Ustawiamy przed dzieckiem miseczkę z papierowymi kuleczkami. Dziecko otrzymuje papierowy talerzyk i słomkę. Dziecko zamienia się w odkurzacz, zasysając powietrze za pomocą rurki, w taki sposób, aby do drugiej strony przyssała się kulka. Następnie dziecko przenosi kuleczkę na swój talerzyk. Na zakończenie liczy kuleczki na swoim talerzyku. 

        Jeżeli zadanie okaże sie za trudne lub nie macie w domu wymienionych przedmiotów, można zastąpić kuleczkę piórkiem i dmuchać po stole np. do wyznaczonego miejsca. 


        20.05.2020 ( środa ) " ZOBACZ MAMO!"

        CZĘŚC I:

        "Co można ofiarowac rodzicom"-rozmowa kierowana

        Dziecko wspólnie z rodzicami zastanawia się, czy prezentami mogą być jedynie przedmioty kupione w sklepie, czy można ofiarować też coś, co wykonamy sami, czy może to być coś niematerialnego np. wiersz, piosenka, taniec. Dzieci wspólnie zastanawiają si, jakie prezenty chcieliby otrzymywać rodzice. 

        "Mamo, zobacz, jacy jesteśmy sprawni!"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Dobrze słyszę"-Ustawiamy się wszyscy w koło. Uczestnicy zabawy poruszaja się truchtem po okręgu. Gdy rodzic da sygnał, wszyscy zatrzymuja się, i uważnie nasłuchują. Rodzic w tym czasie wykonuje określoną liczbę uderzeń (np. w miskę lub tupie nogami o podłogę), a pozostali uczestnicy zabawy wykonują tyle uderzeń ile usłyszały oraz sposób w jaki zostały wydane dźwieki. 

        -"Tak sprawne sa moje ręce"-( zamiast woreczków, możemy użyć dowolnego przedmiotu) dzieci unoszą wyprostowane ręce, trzymając nad głowami woreczki. Wykonują naprzemiennie krążenia ramion w przód. Kiedy jedna reka wykonuje krążenie, druga-uniesiona-trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą reką. 

        -"Jestem sprawny"-dzieci wykonują skłon w przód, układają woreczki na podłodze i prostują się. Następnie wykonują kolejny skłon, chwytają woreczki w dłonie i podnoszą je nad głowę. Ćwiczenie należy powrórzyć osiem razy. 

        -"Jestem skoordynowany"-dzieci przekładają woreczki z dłoni do dłoni wokół bioder, raz z przodu, a raz z tyłu. Ćwiczenie należy wykonać osiem razy. 

        -"Tak pracuje mój brzuszek"-dzieci układaja się na plecach na dywanie. Układają sobie woreczki na brzuchach. Na sygnał napinają mięśnie brzucha w taki sposób, aby woreczki uniosły się w górę. Po chwili rozluźniają mięśnie. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy. 

        -"Mam prosty kręgosłup"-dzieci układają sobie woreczki na głowach i prostują kręgosłup. Spacerują swobodnie po całym pomieszczeniu z woreczkami na głowie. Jeżeli woreczek upadnie, można go podnieść, chwytajac palcami stóp. 

        CZĘŚĆ II:

        "Co by było, gdyby..."-zabawa dydaktyczna rozwijająca umiejętność przewidywania konsekwencji swoich działań

        Rodzic wymienia dziecku różne sytuacje  z życia rodziny. Zadaniem dziecka jest wyjaśnienie, co się stanie, kiedy takie wydarzenie zaistnieje i jak powinien się każdy zachować: 

        1) Razem z mamą wieszam pranie na sznurku w ogródku. Co by było, gdybym upuścił/upuściła skarpetkę na ziemię? Pomagam mamie wyjąć kubki ze zmywarki i włożyć je do szafki. Co by było, gdybym upuściła/upuściła przez nieuwagę kubek?

        3) Wracam do domu po całym dniu spedzonym w przedszkolu. Z mną idzie mama i niesie ciężkie zakupy. Co sie stanie, jeśli zostawię buty na środku korytarza?

        4) Biore kąpiel w wannie i bawię się w piratów. Wychlapałam na podłoge wodę. Co będzie, jeśli ktoś wejdzie w rozlaną wodę?

        5) Podlewam kwiaty w ogodziem. Co się stanie jeśli, za bardzo przechylę konewkę?

        6) Sadze z mamą kwiatki w doniczce. Co sie stanie, jesli nie będę uważać przy wsypywaniu ziemi do doniczki?

        Zachęćmy dziecko do udzielania rad, co w podanych sytuacjach może się stać i co należałoby zrobić. 

        "Rabatki dla mamy"-zabawa grafomotoryczna str.20

        CZĘŚĆ III:

        "To lubie robić z moją rodziną!"-rysowanie obrazków na określony temat

        Dzieci rysuja swoje rodziny, wykorzystujac kredki pastelowe. Mogą spróbować przedstawić na rysunku to, co najbardziej lubią robić z mamaą i tatą. 


        21.05.2020 ( czwartek ) "UŚMIECHY DLA MAMY"

        CZĘŚĆ I:

        "Mamo, zobacz, jacy jestesmy sprawni"-zestaw ćwiczeń porannych

        -"Dobrze słyszę"-Ustawiamy się wszyscy w koło. Uczestnicy zabawy poruszaja się truchtem po okręgu. Gdy rodzic da sygnał, wszyscy zatrzymuja się, i uważnie nasłuchują. Rodzic w tym czasie wykonuje określoną liczbę uderzeń (np. w miskę lub tupie nogami o podłogę), a pozostali uczestnicy zabawy wykonują tyle uderzeń ile usłyszały oraz sposób w jaki zostały wydane dźwieki. 

        -"Tak sprawne sa moje ręce"-( zamiast woreczków, możemy użyć dowolnego przedmiotu) dzieci unoszą wyprostowane ręce, trzymając nad głowami woreczki. Wykonują naprzemiennie krążenia ramion w przód. Kiedy jedna reka wykonuje krążenie, druga-uniesiona-trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą reką. 

        -"Jestem sprawny"-dzieci wykonują skłon w przód, układają woreczki na podłodze i prostują się. Następnie wykonują kolejny skłon, chwytają woreczki w dłonie i podnoszą je nad głowę. Ćwiczenie należy powrórzyć osiem razy. 

        -"Jestem skoordynowany"-dzieci przekładają woreczki z dłoni do dłoni wokół bioder, raz z przodu, a raz z tyłu. Ćwiczenie należy wykonać osiem razy. 

        -"Tak pracuje mój brzuszek"-dzieci układaja się na plecach na dywanie. Układają sobie woreczki na brzuchach. Na sygnał napinają mięśnie brzucha w taki sposób, aby woreczki uniosły się w górę. Po chwili rozluźniają mięśnie. Ćwiczenie należy powtórzyć osiem razy. 

        -"Mam prosty kręgosłup"-dzieci układają sobie woreczki na głowach i prostują kręgosłup. Spacerują swobodnie po całym pomieszczeniu z woreczkami na głowie. Jeżeli woreczek upadnie, można go podnieść, chwytajac palcami stóp. 

        CZĘŚĆ II:

        "Portret mojej mamy"-zabawa utrwalająca umiejętność układania konsekwentnych serii, karta pracy str. 21

        "Korale dla mamy"-zabawa manualna

        Dziecko rysuje po śladzie koraliki kredkami w ulubionych kolorach swojej mamy. Stara się połączyć ze sobą jak najwięcej koralików. 

        CZĘŚĆ III:

        "Robimy wianek z kwiatów"-zabawa plastyczna, tworzenie kompozycji

        Potrzebna będzie zielona wstążka długości około 1m. Dziecko przykleja do niej kwiaty z bibuły (kulki z różnokolorowej bibuły). Układa rytm kulek według własnego pomysłu. Kulki przyczepiamy za pomocą kleju. Po wyschnięciu związuje się dwa końce wstążki i wianki można zakładać na szyję mamay, niczym korale. 


        22.05.2020 (piątek) "MAMO, TATO, TO DLA WAS"

        CZĘŚĆ I:

        "Jak ugościć naszych gości?"-rozmowa kierowana

        Prowadzimy swobodną rozmowę jak zdaniem dziecka należy zachować się, kiedy przychodzą goście. Możemy porównać sytuację, kiedy odwiedza nas ktoś w domu a kiedy mamy gościa w przedszkolu. 

        CZĘŚĆ II:

        "Trenujemy naszą rączkę"-zabawy rozwijające motorykę

        Wykonujemy ćwiczenia rozwijające sprawność grafomotoryczną, karty pracy znajdują się na końcu ćwiczeń. Wykonajcie ich tyle ile dziecko ma ochotę. Pokolorujmy swoje prace według kolorów jakie były zaproponowane, lub dobierzmy sami paletę barw. 

        CZĘŚĆ III:

        "Stary niedźwiedź"-zabawa 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER NA ŚWIETLICĘ:

        sałatka owocowa-zabawa

        zabawy plastyczno-techniczne

        karty pracy

        kolorowanki


        28.05.2020 ( czwartek ) "RODZINA TRZYMA SIĘ RAZEM"

        CZĘŚĆ I:

        "Wycieczka rowerowa"-ćwiczenie mięśni brzucha

        Dziecko leży na plecach , pod każdą stopą trzymając woreczek. Naśladuje jazdę na rowerze, próbując utrzymać woreczki palcami. 

        CZĘŚĆ II:

        "Moja rodzina"-zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność przeliczania

        Dziecko rysuje wszystkich członków swojej rodziny. Nastepnie prosi, aby każdy spróbował znaleźć siebie na portrecie. Liczy wszystkich oraz opowiada o każdym np. jak ma na imie , gdzie mieszka, kim jest dka dziecka, co lubi robić, gdzie pracuje itp. 

        "Rodzinny posiłek"-edukacja matematyczna, dopełnianie i przeliczanie

        Dzieci opowiadają treść obrazka zamieszczonego w kartach pracy. Rozmawiają o wspólnych posiłkach z rodziną oraz o zasadach zachowania przy stole. Nastepnie ustalają, kogo brakuje w każdej rodzinie, i przyklejają brakujące osoby

        CZĘŚC III:

        "Trójkątne czy kwadratowe"-zabawa matematyczna

        Wycinamy z kolorowego papieru trójkąty i kwadraty. ( nie może być ich po tyle samo, jednych musi być więcej ), rozkładamy je w róznych miejscach w pomieszczeniu w którym pracujecie. Na środku pokoju ustawiamy dwie miseczki lub cokolwiek innego. Do jednego dziecko ma wkładać tylko kwadraty, a do drugiego tylko trójkąty. Puśćmy jakąś melodię, która określi nam czas szukania elementów. Następnie dziecko wyjmuje elementy i "na oko" określa których jest wiecej, a których mniej. Następnie wspólnie z rodzicem przelicza wszystkie elementy i ustala ich liczbę. 

        Spacer po okolicy-obserwacja napotkanych ludzi:określenie po wyglądzie jaką funkcję mogą pełnić w rodzinie (mama, tata, babcia, dziadek, starszy brat, młodsza siostra...)


        29.05.2020 ( piątek ) "MOJA RODZINA MNIE KOCHA!"

        CZĘŚĆ I:

        "Myjemy piłeczki"-ćwiczenie stóp

        Ustawiamy miskę z ciepłą wodą przed dzieckiem oraz pustą miskę na piłeczki. Do środka wrzucamy plastikowe piłeczki. Dziecko za pomocą stóp ma przełożyć piłeczki z miski z wodą do drugiej pustej miseczki. 

        CZĘŚĆ II:

        "Bąbelki"-zabawa oddechowa

        Dziecko otrzymuje kubeczek z małą ilością wody oraz słomke. Na hasło dane przez rodzica wciąga powietrze nosem i wydmuchuje przez słomkę, robiąc bąbelki w kubeczku. 

        CZĘŚĆ III:

        "Moja rodzina"-twórcze przekształcanie figur geometrychnych

        Dorysowywaniedo kwadratów, kół i trójkątów różnych elementów,  w ten sposób powstaną obiekty czy postacie. 


        1.06.2020 ( poniedziałek ) 

        Moi Kochani!!!

        Dziewczynki i chłopcy , Smerfetki i Smerfy!!! :)

        Dziś jest Wasze święto -Dzień Dziecka!!!

        Pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.

        Aby uśmiech zawsze gościł na Waszych buziach :)

        A każdy dzień żeby był wspaniałą przygodą;

        Przygodą, która niesie za sobą wiele pozytywnych doświadczeń!

        Niech spełniają się Wasze życzenia!

        Nie bójcie się marzyć, bo od marzeń wszystko się zaczyna!

        Nie możemy świętować w przedszkolu, dlatego tutaj życzę Wam uśmiechu i radości na każdy dzień!

        I żebyście swoim uśmiechem rozjaśniali najpochmurniejszy dzień!

        Życzę Wam wspaniałego Dnia Dziecka!!! :)

        Wasza Pani :)

        DZIEŃ DZIECKA

        ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH SMERFIKÓW


        2.06.2020 ( wtorek ) ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZE

        03.06.2020 ( środa ) ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZE

        04.06.2020 ( czwartek ) "SPORTOWA MATEMATYKA"

        CZĘŚC I:

        "Jak najwyżej"-zabawa skoczna 

        Dzieci maszerują po okręgu, a na dżwięk bębenka (lub czegokolwiek innego co wyda podobny dżwięk ) podskakują jak najwyżej. Po dwóch lub trzech powtórzeniach najpierw liczą uderzenia bębenka, a następnie podskakują tyle razy, ile uderzeń usłyszały. 

        CZĘŚC II:

        "Pajacyk"-układanie wzorów

        Rodzic wycina z kolorowych kartek koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty (różnej wielkości). Następnie pokazuje dziecku obrazek pajacyka : przykładowy pajacyk . Dziecko ma ułozyć dokładnie taki sam wzór i przykleic go na kartkę. 

        CZĘŚĆ III:

        "Kostka do gry"- granie w wybrane gry planszowe 

        Zaproponujmy wsolne granie w dowolną grę planszową. Poprośmy dziecko, aby za każdym razem liczyło ile kropeczek wypadło na kostce. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GRIER :

        eksperymenty z wodą

        zabawy ruchowe-sieć pająka

        kolorujemy rybkę

        zagadka-co to będzie?


        05.06.2020 ( piątek ) "LETNIA OLIMPIADA"

        Zorganizujmy w dostępnym dla dziecka miejscu "olimpiadę", która pozwoli pokonać wyznaczony tor przeszków oraz sprawdzić się w różnych konkurencjach na łonie natury. Ruch to zdrowie, więc dziś dzień zabawy na świeżym powietrzu. Życzę dobraj zabawy!


        08.06.2020 ( poniedziałek ) "PRZYCHODZI LATO"

        CZĘŚC I:

        "Gdzie mam usiąśc?"-zabawa orientacyjno-porządkowa

        Rodzic mówi, w którym miejscu ma usiąść dziecko, np. Kasiu, usiądż obok kanapy, usiądź na krzesełku, usiądź za stołem itp. Można również poprosić aby dziecko stawiało lalkę lub misia w wyznaczonych miejscach. Zabawa ma na celu utrwalenie  określeń : pod, nad, obok, na. 

        CZĘŚĆ II:

        "Nadeszło lato"-rozmowa na podstawie ilustracji.

        Rodzic prezentuje zdjęcia przedstawiające letnie krajobrazy. Dziecko wymienia oznaki nadchodzącego lata:ciepłe i długie dni, rozwój roślin, pojawianie się młodych zwierząt, latające owady, prace polowe itp. Następnie zaproponujmy wspólne udekorowanie pokoju dziecka elementami symbolizującymi nadchodzące lato. 

        Przykładowe obrazy : obrazy nadchodzącego lata

        CZĘŚĆ III:

        "Podniebne kino"-zabawa doskonaląca umiejętność obserwowania i opowiadania

        Wspólnie z dzieckiem zróbcie sobie popołudniowy spacer i poobserwujcie chmury. Dzieci dzielą się spostrzeżeniami, z czym kojarzą im się te białe, pierzaste, kłębiaste obłoki- jeżeli tego dnia będzie świeciło słonko, dajmy dziecku okulary przeciwsłoneczne. 


        09.06.2020 ( wtorek ) "LETNIA ŁĄKA"

        CZĘŚĆ I:

        "Idziemy tyłem"-zabawa ruchowa z elementami chodzenia do tyłu.

        Dzieci ustawiają sie około 2 metrów od ściany lub na przeciw drugiej osoby w podwojonej odległości. Odwracamy sie do siebie tyłem. Na hasło: Idziemy! ida powoli tyłem tak, aby dotknąc pleców partneta lub ściany. Pod dotknięciu wracają na swoje miejce. Zwracamy uwagę nie na szybkość, ale na dokładności wykonania zadania. 

        CZĘŚĆ II:

        "Mieszkańcy łąki"-zabawa dydaktyczna

        Jeżeli posiadamy w domu wymieniane poniżej  dodatkowe atrybuty i mamy możliwość wydrukowania dziecku obrazków to świetnie. Możemy również zaproponować wykonanie tej pracy za pomocą kredek i wyobraźni dzieci. Jeżeli natomiast stanowi to pewien kłopot proszę ograniczyć się do rozmowy i pokazywania obrazków na komputerze. 

        Rozwijamy na podłodze kawałek bibuły w kolorze brązowym lub czarnym, nad nią zieloną, następnie niebieską. W ten sposób powstaje makieta łąki. Może być przyklejone na kartkę aby wyszły nam piękne obrazy łąki- format A3. Pokazujecie dziecku kolejno obrazki, dzieci je nazwyają i dzielą na sylaby. Następnie dziecko umieszcza obrazek w odpowiednim miejscu na łące, część z nich znajdzie się na granicy dwóch kolorów.

        Na pasku brązowym możemy umieścić : kreta, dżdżownicę, żuka.

        Na pasku zielonym umieścimy np: maka, stokrotkę, koniczynę, mlecz.

        Na pasku niebieskim znajdzie się: ptak, bąk, ważka, pszczoła, motyl. 

        Na granicy brązowego i zielonego umieścimy:mrówkę, ślimaka, żabkę.

        Na kwiatach umieścimy :motyla, pszczołę, trzmiela. 

        Następnie wykonujemy kartę pracy na stronie 30-31.

        Zdjęcia do wydruku lub podglądu : kret , dżdżownica , żuk , mak , stokrotka , koniczyna , mlecz , ptak-skowronek , bąk , ważka , pszczoła , motyl , mrówka , ślimak , żaba , trzmiel

        CZĘŚĆ III:

        "Co to jest?-za'bawa ruchowa doskonaląca refleks i orientację w przestrzeni. 

        Zadajemy pytania a dzieci mają jak najszybciej udzielić odpowiedzi. Poniżej kilka propozycji pytań:

        Z czego można pić?, Co pływa w wodzie i małuski?Co ma cztery koła i silnik? Pytania moga doryczyć różnych dziedzin.


        10.06.2020 ( środa ) "ZDROWE LATO"

        CZĘŚĆ I:

        "Pajęcza sieć"-zabawa z elementami czworakowania i pełzania

        Rodzic buduje w domu pajęczą sieć, zaczepiając cienki sznurek o przedmioty na różnej wysokości. Zadaniem dzieci jest przejście na drugą stronę pomieszczenia bez dotykania pajęczyny. Można przechodzić pod lub nad sznurkiem. Dzieci wykonują zadanie dowolną ilość razy. 

        CZĘŚĆ II:

        "Zdrowe dania "-burza mózgów, zabawa tematyczna , rysowanie listy zakupów

        Dzieci wspólnie z rodzicem podają pomysły na zdrowe posiłki z owoców i warzyw:sałatki owocowe i warzywne, napoje, koktajle, desery. Rodzic prosi aby dziecko zdecydowało co lubi najbardziej i które danie chce  przygotować  w domu razem z rodziną. Kolejnym krokiem będzie zrobienie przez dziecko listy zakupów w formie obrazków, które własnoręcznie narysowały. Udają się do sklepu i same mówią co potrzebują, sugerując się swoją listą zakupów. Następnie przygotowują zwoje ulubione zdrowe danie. 

        CZĘŚĆ III:

        "Wodne obrazy"-zabawy badawcze, ćwiczenia doskonalące grafomotorykę.

        Przygotowujemy dziecku wiaderko z wodą oraz pędzel malarski. Dzieci malują na asfalnie , ścianie budynku lub ogrodzeniu dowolne obrazy, wykorzystując tylko wodę. Wyjaśniamy, że trzeba się spieszyć, bo wodne obrazy szybko wysychają. Zachęcamy do wykonywania szybkich, zamaszystych ruchów. Dzieci obserwują znikające obrazy. 


        12.06.2020 ( piątek ) "LETNIA SAŁATKA"

        CZĘŚĆ I:

        "Owocowo-warzywne zagadki"- zabawa słowna

        Rozkładamy na podłodze lub stole gazety z obrazkami o tematyce kulinarnej. Rodzic dzieli wyrazy na sylaby a dziecko ma wskazać obrazek . Rodzic podkreśla rolę owoców i warzyw w życiu człowieka, oraz zwraca uwagę iż owoce np. truskawka mogą poawić się w cieście, ciasteczkach, pierogach, sokach, koktajlach. 

        CZĘŚĆ II:

        "Sałatka owocowa"-zabawa kulinarna

        Dzieci z wybranych owoców przygotowują sałatkę owocową.Rodzic może przygotwać np. galaretkę jako dodatek do deseru. 

        CZĘŚĆ III:

        "Letni piknik"-urządzenie pikniku w ogrodzie lub na polance. 

        Jeżeli jest to możliwe, zaprośmy rodzinę na wspólny piknik. Zaserwujcie dania przygotowane przez dzieci. Miłego dnia!


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER 

        bańki mydlane

        czas na zewnątrz


        15.06.2020 ( poniedziałek ) "CO SŁYCHAĆ W GOSPODARSTWIE?"

        CZĘŚĆ I:

        "W gospodarstwie wiejskim"-wprowadzenie do tematu zajęć, przeglądanie literatury związanej z gospodarstwem wiejscim, swobodne wypowiedzi dzieci

        Wspólnie oglądamy dostępną literaturę oraz ilustracje związane z gospodarstwem wiejskim i zyciem na wsi. Następnie dziecko wypowiada się na temat tego, co najbardziej mus ię spodobało, co przykuło jego uwagę. 

        CZĘŚĆ II:

        "Wieś czy miasto?"-zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa, klasyfikowanie elementów charakterystycznych dla wsi i miasta. 

        Dzielimy pokój na dwie części za pomocą sznurka lub włóczki. Po jednej stronie kładziemy obrazek charakterystyczny dla miasta, np. przedstawiający bloki lub zatłoczoną ulicę (najlepiej wycinek z gazety), a po drugiej stronie ilustrację wsi np. gospodarstwo wiejskie. Następnie rodzic wymienia na głos elementy związane z miastem lub wsią, np. kurnik, owca, pies, kot, papuga, traktor, tramwaj, metro, pole, sygnalizacja świetlna, most , przedszkole,  itd. Dziecko po usłyszeniu nazwy decyduje gdzie częściej można spotkać wymieniony element:w mieście czy na wsi i ustawiaja sie po wybranej stronie lini dzielącej pokój. Niekiedy elementy można spotkać i po jednej i po drugiej stronie, wtedy stajemy nad linią w rozkroku , jedną nogą w części miejskiej, drugą w części wiejskiej. 

        CZĘŚĆ III:

        "Chusteczkowe tańce"-zabawa ruchowa, ćwiczenia oddechowe

        Każdy uczestnik zabawy otrzymuje jedną chusteczkę higieniczną. Wszyscy poruszają sie swobodnie po pokoju w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce każdy przykłada chusteczkę do nosa, zamyka usta, wciąga powietrze nosem i wydmuchuje tak, aby chusteczka się poruszyła. Zabawę powtarzamy kilka razy.

        Muzyka do zabawy: link .


        19.06.2020 ( piątek ) "ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS"

        CZĘŚĆ I:

        "Humorki"-ćwiczenie okazywania oraz rozpoznawania emocji

        Kaze dziecko wychodzi na środek pokoju i za pomoca mimiki oraz ruchu całego ciała (bez użycia głosu) pokazuje, jak się obecnie czuje, jakie emocje mu towarzyszą. Zadaniem pozostałych członków rodziny jest odgadnięcie, jakie jest samopoczucie tej osoby. Zabawę można powtarzać dowolną ilośc razy, zmieniając osobę prezentującą. 

        CZĘŚĆ II:

        "Harce na łące"-zabawa ruchowa z elementami czworakowania

        Zapraszamy do zabawy jak najwięcej członków rodziny, wszyscy poruszają się po dywanie w pozycji na czworakach-są konikami. Co jakiś czas osoba prowadząca zabawę wstaje i wydaje polecenia:Wio!-konie zaczynają spokojnie spacerować, Galop-konie przyśpieszają, Prrr-konie zatrzymują się w bezruchu. 

        CZĘŚĆ III:

        "Głośno-cicho"-zabawa tropiąca, odpowiednie reagowanie na zmianę głosu

        Rodzic wybiera jedną zabawkę-zwierzę np. kotka i chowa w wybranym miejscu. Dziecko próbuje odnaleźć zabawkę. W tym czasie osoba prowadząca zabawę miałczy głośno, kiedy dziecko zbliża się do zabawki, lub cicho, kiedy się od niej oddala. Kiedy dziecko jest bardzo daleko -milczy. 

        "Owieczki i świnki"-praca plastyczna, technika łączona, rozwijanie zmysłu estetycznego, ćwiczenia motoryki małej i dużej

        Dzieci wybierają sobie, które zwierze woli zrobić. 

        Świnka- dzieci dzielą różową bibułę na drobne kawałki i naklejają na papierowe talerzyki. Kolorują wcześniej wycięte przez rodzica uszy i nosek na różowo i naklejają je na talerzyk, na białych kółkach czarnym mazakiem malują oczy i przyklejają w odpowiednich miejscach. 

        Owieczka- dzieci otrzymują watę, którą dzielą na małe kawałki, a nastepnie naklejają na papierowy talerzyk. Buzie i uszy (wcześniej wycięte z białego papieru przez rodzica) kolorują na czarno lub brązowo i przyklejają. Na białych kółkach czarnym mazakiem malują oczy i naklejają w odpowiednich miejscach. 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER

        masa balonowa

        kamienny alfabet


        22.06.2020 ( poniedziałek ) "LETNIE PODRÓŻE"

        CZĘŚĆ I:

        "Przejście przez tunel"-zabawa z elementami czworakowania

        Zapraszamy wszystkich członków rodziny do wspólnej zabawy. Wszyscy klękają na podłodze ustawieni w jednym rzędzie. Ręce oparte są na podłodze, a pomiedzy ramionamii i udami tworzy sie tunel. Pierwsza osoba czołga sie przez cały tunel i dołącza na końcu . Zabawa trwa aż wszyscy uczestnicy przejdą przez ustawiony tunel. 

        CZĘŚĆ II:

        "Wakacyjny pociąg"-rozmowa kierowana 

        Przedstawiamy dziecku trzy obrazy , które bezpośrednio związane są z omawianym tematem: MORZE , GÓRY , JEZIORA . Są to miejsca, w których możemy spędzić wakacje. Porozmawiajcie o zasadach zachowania, o podstawach bezpieczeństwa oraz w jaki sposób można spędzać czas w każdym z tych miejsc. 

        CZĘŚĆ III:

        "Wakacyjne pojazdy"- zabawa plastyczno-techniczna z elementami klasyfikacji

        Dzieci wycinaja z gazet różne pojazdy. Następnie układają je na stole i rozpoczynamy klasyfikowanie. Rodzic mówi np: Na górze kładziemy pojazdy, które latają, na środku -te, które poruszają się po lądzie, a na dole te, które poruszają się po wodzie ( mozna wybrać inny element według którego dziecko będzie klasyfikowało elementy, np. kolor lub wielkość, ilość kółek ). Jeżeli nie mamy gazet z takimi obrazkami, wydrukujcie dzieciom z internetu małe obrazki takich pojazdów do pokolorowania. kiedy wszystkie pokazdy zostaną przypisane do odpowiedniego miejsca, należy przykleić je na kartkę i dorysowac odpowiadające tło. 


        23.06.2020 ( wtorek ) "WAKACJE TUŻ, TUŻ!"

        CZĘŚĆ I:

        "Co lubię robić podczas wakacji?-zabawa słownikowa

        Rodzic rzuca piłkę do dziecka ( zaprośmy do zabawy jak najwięcej osób i ustawmy sie w kole ). Osoba która złapie piłkę, kończy zdanie :Na wakacjach będę...

        CZĘŚĆ II:

        "Małe i duże pszczółki"-zestaw ćwiczeń

        Na hasło :Małe pszczółki dzieci wykonują przysiad, na hasło :Duże pszczółki- powoli podnoszą się, wspinają na palce unoszą ręce do góry i biegają po pokoju lub ogrodzie machając rączkami jak skrzydełkami.  Zabawę można powtarzać kilkukrotnie. 

        CZĘŚĆ III:

        "Maszeruję, przytupuję"-zabawa z maszerowaniem

        Wszyscy uczestnicy zabawy maszerują po obwodzie koła i skandują: "Latem na łące... ( dzieci same wymyślają zakończenie np. skaczą zające") możemy użyć  dostępnych instrumentów, lub wykazac sie wyobraźnią i samamu stworzyć instrument, który bedzie wydawał okreslony dźwiek ( łyżki, miska, klaskanie, grzechotka, itp)


        24.06.2020 ( środa ) "JUŻ LATO WOŁA NAS"

        CZĘŚĆ I:

        "Wakacyjne podróże"- rozwijanie umiejetnosci grafomotorycznych

        Dziecko rysuje po śladzie i koloruje obrazek wakacyjnego pociągu. Wymienia pasażerów. Kończy rysować tory, po których jedzie pociąg - karta pracy nr 16 A3. 

        CZĘŚĆ II:

        "Gdzie pojadę na wakcaje?"- rozmowa kierowana

        Porozmawiajcie z dziećmi, gdzie chciałyby pojechać na wakacje. Jakie są ich marzenia, co chciałyby robić podczas urlopów rodziców, co je ciekawi. Może takie rozmowy dostarczą pewnych inspiracji na wspólnie spędzany wolny czas jednocześnie rozwijając zainteresowania dzieci. 

        CZĘŚĆ III:

        "Pani Lato"-praca plastyczno-techniczna

        Dzieci rysuja  w jaki sposób wyobrażają sobie Panią Lato. Jeżeli narysowanie postaci sprawia problem, wydrukujcie gotową kolorowankę lub zarys samej postaci, do własnej dekoracji . 


        PROPOZYCJE ZABAW I GIER

        poławiacze fasoli

        rosnące farby


         

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wikielcu
      • mgr Marcin Jackowski
      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wikielcu Przedszkole w Wikielcu
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wikielcu Wikielec 15 e 14-200 Iława Poland
      • 89-640-10-64 fax 896401064
      • Na podstawie art.37.7 RODO informujemy, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Katarzyna Herok kontakt: biuro@eduabi.eu
  • Galeria zdjęć

      brak danych