Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wikielcu

Logowanie

lic. Małgorzata Kuszmiruk





Drodzy  Rodzice i  uczniowie                            

 

 

Dzień dobry !

Piątek 16.04.2021r

Temat: Wielki turniej odkrywców przyrody.

1.W moim czystym świecie – rozmowa z dzieckiem podsumowująca wiadomości z całego tygodnia. Doskonalenie umiejętności wypowiadania własnych sądów. Dziecko opowiada o tym, co im się podobało w mijającym tygodniu. Opowiada o tym, czym jest dla nich ekologia. Na koniec kończy zdanie: W moim czystym świecie..

2. W kontakcie z naturą- film dla dzieci.   https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ   

3. Szczęśliwa Ziemia- wykonanie plakatu ilustrującego zdobytą wiedzę ekologiczną. Dziecko na dużym kartonie rysuje okrągły zarys Ziemi, a następnie wypełnia go rysunkami kojarzącymi się z tym, co dobre dla Ziemi, ekologiczne, przyjazne środowisku, dobre dla zwierząt i roślin. Mogą to być kosze do segregacji, kwiaty, znaki zakazu związane z przyrodą, rowery, wiatraki, serca, uśmiechnięci, szczęśliwi ludzie, oznaczenia z opakowań, które można przetworzyć, zielone listki, słońce, zwierzęta itp.

4. Wielki turniej odkrywców przyrody – turniej wiedzy z ekologii. Rodzic przygotowuje na kartce pytania, na które dziecko stara się odpowiedzieć. Na koniec dziecko otrzymuje Order Przyjaciela Przyrody, który samodzielnie wycina, koloruje i wiesza na tasiemce.

Pytania i polecenia do turnieju:

– Wymyśl skojarzenie do słowa „drzewo”.

Podaj nazwę przedmiotu, który potrafi unieść wiatr.

Powiedz, jak można dbać o czystość na Ziemi.

Powiedz, co każdy człowiek może zrobić dla dobra środowiska przyrodniczego.

Czego roślina potrzebuje, aby zdrowo rosnąć?

Co to znaczy „segregacja odpadów”?

Czy wszystkie śmieci trzeba wyrzucać?

Jak można przerobić kubeczek po jogurcie?

Co zanieczyszcza powietrze?

Co ma wspólnego cytryna i deszczówka?

Czy można papier i szkło wrzucać do jednego pojemnika na śmieci?

Dlaczego drzewa są ważne?

Czy powinno się pakować zakupy w jednorazowe torebki?

Skąd wiemy, że otacza nas powietrze?

Co jest w balonie, gdy go nadmuchamy?

Czy powietrze można zabrudzić?

Jak się nazywa człowiek, który dba o czyste środowisko?

Jak oznaczone są opakowania, które można przetworzyć?

Jak można powtórnie wykorzystać pudełko po butach?

O czym trzeba pamiętać podczas mycia zębów?

Co nie mogłoby latać bez powietrza?

Dlaczego warto naprawiać zepsute rzeczy?

Wymyśl hasło ze słowami „czyste środowisko”.

Do jakiego pojemnika wyrzucamy słoik po dżemie?

Wielki turniej odkrywców przyrody - turniej wiedzy z ekologii! -  Przedszkole Nr 3 w Chojnicach 

ORDER PRZYJACIELA PRZYRODY

5. Pada deszcz, płynie woda zabawa ruchowa, orientacyjna- porządkowa z wykorzystaniem wyciętych kół z papieru. Dziecko swobodnie biega po pokoju w rytm muzyki trzymając papierowe koło w rękach. Na hasło: Deszcz siada po turecku i kładzie koło na głowie, uważając, aby nie spadł, na hasło: Woda – staje na kole na jednej nodze, próbując jak najdłużej utrzymać równowagę.

Zadanie dla chętnych:

Moja EKO- książka – wykonanie własnych książeczek o treści ekologicznej. Dziecko otrzymuje dwie kartki A4, zgina je na pół, zszywa, projektuje okładkę książki i wymyśla jej treść, pisze samodzielnie lub prosi o pomoc rodzica, wykonuje ilustracje.

 

 

                                                                                                                     smiley  heart pozdrawiam



Czwartek 15.04.2021r

Temat: Kto odpowiada za czystość na naszej planecie?

1 Pobudka https://youtu.be/FZ3pj_ZkldQ

2.Czysta Ziemia– porozmawiajcie o tym, jak każdy człowiek może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. , przypominając o segregowaniu odpadów, przetwarzaniu śmieci, ograniczeniu korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku takich jak foliowe torebki, korzystaniu z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu, naprawianiu zepsutych rzeczy zamiast kupowania nowych, gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pokoju, zakręcaniu wody, gdy myjemy zęby, niezrywaniu kwiatów na bukiety, niełamaniu gałęzi drzew.

3.Posłuchaj,policz,ułóż- rodzic klaszcze kilka razy, a dziecko z zamkniętymi oczami próbuje policzyć usłyszane dźwięki i ułożyć na dywanie tyle samo patyczków lub innych liczmanów.

4.Zaznacz drogę– zabawa matematyczna, kodowanie i odczytywanie zakodowanych informacji, wykonanie zadań w „Kartach pracy” strona 64.

Narysujcie trasę drużyny, kolorując pola zgodnie z kodem, wymyślcie własną trasę i kodujcie ją za pomocą strzałek, sprawdźcie, po ile kałuż przeskakiwały dzieci i wklejcie brakujące liczby.
Rozpoznajcie rodzaje śmieci, przeliczcie i zapiszcie ich liczbę, podajcie wyniki działań na podstawie danych przedstawionych na obrazkach.

5.Rozwiąż zadanie W koszu było 10 jabłek, dzieci zjadły 5, ile zostało? w celu dokonania obliczeń dziecko może posługiwać się dowolnymi liczmanami (chętne dzieci mogą zapisać działanie) .

Wymyśl zadanie dla rodzica– dziecko układa własne zadanie które rozwiązuje rodzic

Zadanie dla chętnych ,,Pod dyktando – zabawa ruchowa utrwalająca kierunki ''.

Dziecko porusza się po pokoju zgodnie z poleceniem: dwa kroki do przodu, jeden krok w prawo, trzy kroki w lewo, jeden do tyłu, w tył zwrot, dwa kroki do przodu itp.

                                                                                        Miłej zabawy! smiley


Środa 14. 04.2021r

Temat: Po co nam tyle koszy na śmieci?

1.Śmieci- piosenka, wprowadzenie do tematu zajęć. https://youtu.be/yn0ZYgO7AT0

2. Rzut do kosza – zabawa ruchowa, wdrażanie do segregowania odpadów. Rodzic ustawia trzy pojemniki i przyczepia kartki: do pierwszego z napisem „Papier”, do drugiego – z napisem „Plastik i metal”, do trzeciego – z napisem „Szkło”. Dziecko otrzymuje kartkę z nazwą przedmiotu i jego ilustracją. Zadaniem uczestnika zabawy jest ciche odczytanie wyrazu na kartce, zrobienie kuli z kartki i wrzucenie jej do właściwego kosza. Po pierwszym etapie zabawy rodzic wraz z dzieckiem sprawdza, czy w każdym pojemniku są kartki z właściwymi przedmiotami. Jeśli któraś z kartek trafiła do niewłaściwego pojemnika, wspólnie z dzieckiem wyjaśnia dlaczego. Propozycje nazw przedmiotów: słoik, gazeta, puszka, plastikowa butelka, zakrętka od słoika, pudełko, tektura, stary zeszyt, ulotka, papierowa torba, kapsel, folia aluminiowa, szklana butelka, karton po mleku, plastikowa torba, butelka po szamponie, tubka po paście do zębów, stary kalendarz, szklany pojemnik po kremie, pojemnik po jogurcie, koperta

3. Odpady- segregacja i recykling-

film edukacyjny. https://youtu.be/p60yNIYrYxE

 4.   Jak to można wykorzystać – zabawa rozwijająca kreatywne myślenie. Dziecko otrzymuje kilka przedmiotów i zastanawia się co można z tego przedmiotu zrobić, jak go przerobić i ponownie    wykorzystać. Proponowane przedmioty to: słoik, rolka po ręczniku papierowym, pudełko po butach, kubek po jogurcie, kilka plastikowych nakrętek od butelek. Gdy dziecko jest gotowe, opowiada o swoich pomysłach. Przykładowe pomysły: ze słoika można zrobić wazon, świecznik, osłonkę na małą doniczkę, pojemnik na kredki i ołówki, pojemnik na śrubki; z rolki po ręczniku papierowym można zrobić ozdobną latarnię morską, szpulkę na sznurek, stojak do bransoletek, lunetę, kukiełkę, samo lot; z pudełka po butach można zrobić skrzynię na skarby, opakowanie na prezent, domek dla kota, pudełko na drobne zabawki, ramkę do zdjęć; z kubka po jogurcie można zrobić instrument muzyczny (np. grzechotkę), wazon, pojemnik na sadzonki; z nakrętek do butelek można zrobić kapsle do gry, warcaby, pionki do gry planszowej, korale, grzechotkę.

5. Rozmowa Julki – ćwiczenia w zakresie czytania, wykonanie zadań w „Kartach pracy”. Dziecko z pomocą rodzica odczytują tekst dialogu, po czym własnymi słowami opowiadają, o czym rozmawiała Julka z bratem i tatą .

6. Segregujemy odpady – zabawa dydaktyczna. Rodzic prezentuje plansze, ilustracje lub zdjęcia w internecie przedstawiające pojemniki do segregowania odpadów. Zwraca uwagę na kolory i napisy na pojemnikach. Nawiązuje w rozmowie do pierwszej zabawy, polegającej na wrzucaniu kartek z nazwami przedmiotów do koszy. Dziecko opowiada o tym, dlaczego należy segregować odpady i dbać o czystość środowiska i w jaki sposób każdy człowiek może wpłynąć na czystość Ziemi.

Zadania dla chętnych  - Wazon ze słoika – zabawa plastyczna. Dziecko ozdabia słoik, tworząc z niego kolorowy wazon. Słoik oblepiają plasteliną, rozcierając ją w ten sposób, aby powstała cienka warstwa. Następnie otacza słoik w wybranych miejscach kolorową, grubą włóczką lub sznurkiem jutowym. Do włóczki przykleja kolorowe konfetti (które można samodzielnie zrobić za pomocą dziurkacza), w plastelinę wciska koraliki, piórka.

Bukiet do wazonu – wykonanie kwiatów z plastikowej rurki do napojów i papieru. Dziecko rysuje na kartkach kolorowe kwiaty, wycinają je i za pomocą taśmy klejącej przytwierdzają do plastikowych rurek do napojów. Gotowe kwiaty wkłada do wcześniej wykonanych wazonów

 

 

                                                                                          Udanej  zabawy!  heart

 


Wtorek 13.04.2021r

Temat: Co mają wspólnego deszcz i cytryna?

1."Po co jest deszcz?" - rozmowa zainspirowana treścią wiersza A. Frączek pt. "Deszcz".

poszukiwanie w książkach i albumach informacji o deszczu oraz ilustracji przedstawiających deszczową pogodę. https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz

Deszcz

Gwałtu, rety! Co się dzieje?!!

Z nieba znów jak z cebra leje!

Deszcz przemoczył w parku ławki,

Kosz na śmieci i huśtawki

Zrosił nowy szyld w hotelu,

A pieczarce zmył kapelusz…

Chyba zaraz humor stracę!

Gdy poszedłem z psem na spacer,

Dopadł mnie paskudny katar,

A Burkowi zmokła łata!

A w dodatku nikt dokoła

Nie rozumie mej niedoli:

Ani morze parasoli,

Ani drzewa, Ani krzaki…

Z gniazdek wyfrunęły ptaki –

W deszczu piórka sobie myją

I deszczówkę z kałuż piją.

Klon z radości się zieleni,

a dżdżownica wyszła z ziemi…

Chyba wszystkich ten deszcz cieszy!

Oczywiście oprócz pieszych…

 

2.„Chmura deszczowa” – pokoloruj i dorysuj krople deszczu.

 

3.„Co wspólnego ma deszcz z cytryną?” – zabawa badawcza, opisywanie cech cytryny. Rodzic pokazuje dziecku cytrynę i mówi, że deszcz ma cechę wspólną z cytryną. Dziecko określa cechy cytryny i próbuje określić, która z nich pasuje do deszczu. Następnie rodzic kroi cytrynę i wyciska z niej sok do kubeczka. Dziecko obserwuje pierwszą wspólną cechę – obie rzeczy są mokre. Na koniec próbuje odrobinę soku z cytryny, określa jej smak, a rodzic informuje, ze deszcz może mieć, tak jak cytryna, kwaśny smak. Następnie rodzic opowiada dziecku o skutkach kwaśnych deszczy, ilustrując swoją wypowiedź zdjęciami z książek lub multimediów. Przydatne informacje: Zwykły, czysty deszcz nie jest szkodliwy dla natury, ale zanieczyszczenia powietrza powodują, że deszcz robi się kwaśny i wówczas szkodzi przyrodzie. Opady niszczą warstwę znajdującą się na liściach. Bez tej warstwy woda bardzo szybko paruje z liści, w rezultacie czego rośliny zielone się wysuszają. Zaczynają chorować, a ich liście (igły) żółkną i opadają. Kwaśne deszcze mają również niekorzystny wpływ na gleby. Kwas wypłukuje z nich wapń. Pozbawione wapnia grunty stają się niezdatne do uprawy. Ziemia robi się jałowa. W takiej nieżyznej ziemi rośliny umierają. Również jeziora cierpią z powodu kwaśnych deszczy. Giną w nich rośliny i zwierzęta, zwłaszcza ryby, które potrzebują czystej wody (pstrągi i łososie).

Środki dydaktyczne: cytryna, kubeczek, łyżeczki, zdjęcia z książek lub multimediów prezentujące skutki kwaśnych deszczy.

4.Przerywnik ruchowy – „Naśladujemy zwierzęta”. Dzieci naśladują ruchy i głosy wybranych przez siebie lub rodzica zwierząt.

5.Wprowadzenie małej i wielkiej litery „j”

Nauka pisania dla dzieci. Szablon z literą J.

Zadanie dodatkowe: zabawa dowolna przy ,,Deszczowej piosence"    https://youtu.be/nusPMHbwlrQ 

                                                  Życzę wspaniałej zabawy !

                                                                            heart


29.03. 2021 Poniedziałek

TEMAT: Ach, ta pogoda- co to takiego?

1. Zagadki o pogodzie :

             Co to z ogrodnik?

             Konewki nie miewa, a podlewa kwiaty i drzewa.

                                          ( deszcz)

             Dom pszczół i Ewa to będzie 

                                          (ulewa)

             Huczy świszczy , leci w pole

             Czyni w koło swe swawole

             zrywa ludziom kapelusze

             i wykręca parasole

                                        (wiatr)

    Spróbujcie z rodzicami układać i rozwiązywać zagadki o pogodzie lub inne zagadki .

 2 . Posłuchaj wiersza Bożeny Formy ,,Kapryśna pogoda" you tube

     - Kto był głównym bohaterem?

     - Opisz pogodę w poszczególnych porach roku?

 3. Jaka jest dzisiaj pogoda ? Kalendarz pogody

   Współnie z rodzicami dzieci mogą przygotować różne symbole pogody ( wiatr ,deszcz,słońce,grad,śnieg.....)

   Dzieci codziennie obserwują pogodę i w kalendarzu pogody wklejają lub rysują odpowiedni symbol.

  Zadanie dla chętnych;

   Posłuchaj opowiadania ,,Wiatr północny i słońce'' na podstawie bajki Ezopa - you tube.

   Wykonaj ilustrację do bajki.

                                                   Powodzeniasmiley

 


 

30.03.2021r. - Wtorek

 

Temat: Obserwujemy pogodę – co to jest prognoza pogody?

1. Pogodowe zagadki – słuchowe rozpoznawanie od głosów wiatru,deszczu – nazywanie

usłyszanych dźwięków, odtwarzanie ich za pomocą odpowiednich wyrazów dźwiękonaśladowczych np. deszcz- ,,kap,kap,chlap,chlap''; wiatr - ,,fiu,fiu'' itp.

https://youtu.be/JwbMnvfN2y8

2 .Posłuchaj opowiadania Lucyny Krzemienieckiej ,,O marcu,pannie Juliannie i o ptaszku''

https://youtu.be/sZv_e2JUXCM

Analiza treści utworu : Rodzic pyta : Kto wystąpił w opowiadaniu?Jaką pogodę miała panna

Julianna? Dlaczego marzec został nazwany psotnikiem? Jaka pogoda była tego dnia,gdy

panna Julianna wybrała się na spacer? Które z prezentowanych symboli pogody wystąpiły

w opowiadaniu? Jak czuła się panna Julianna ciągle zmieniając ubrania? Czy spacer Julianny był

udany i przyjemny? Jak należy się ubierać, gdy mamy do czynienia ze zmienną pogodą?​

Co to znaczy ubrać się na cebulkę? Kto może nam pomóc przewidzieć jaka będzie pogoda?

Czy Julianna słuchała prognozy pogody?

Zabawa ruchowa – Omiń kałużę . Dzieci skaczą obunóż w przód i w tył, omijając kałuże,

zeskakują na ugięte nogi.

3. Prognoza pogody – oglądanie telewizyjnej prognozy pogody

https://youtu.be/GUyLgBSh_Rk

Kolorowa tęcza – omówienie kolorów tęczy- https://youtu.be/qigLVHVd5j0

Rebusy fonematyczne -zagadki obrazowo -literowe o symbolach pogody KP s 77,kredki

Zadanie dla chętnych: Przysłowia wiosenne – zabawy rytmiczne

,,W marcu jak w garncu'', ,, Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata”, ,,Majowa

Zofija bzy nam rozwija ''. Rodzic prosi dziecko o wypowiadanie przysłów w określony

sposób ( głośno,cicho,) ze zmianą pozycji ciała ( na siedząco, na stojąco ,na leżąco) ,

Mówienie głosem cienkim ,...... Rodzic może przyjąć rolę dyrygenta.

                                                                                              Udanej zabawy     wink


Środa 31.03.2021

Temat : Wielkanocne zajęcia i zabawy

1. Wielkanocne puzzle – ćwiczenia spostrzegawczości. Rodzic zachęca dziecko do ułożenia

obrazka z pociętych na różne części pocztówek i omówienia co jest na nich przedstawione.

 

2. Wiosenna bajka wielkanocna – film edukacyjny   https://youtu.be/_wucthp_K84

 

3. W wielkanocnym koszyczku - zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność dodawania

Dzieci przy pomocy rodziców na kartce papieru rysunkowego rysują koszyczek , a następnie

rysują 10 pisanek - 5 ozdabiają kropeczkami,  5 paseczkami.

Przykłady zadań :

W koszyczku są dwie pisanki w kropki i cztery pisanki w paski , ile pisanek

jest w koszyczku ?   Dzieci mogą zapisać  wyniki dodawania na karteczkach.

W koszyczku są cztery pisanki w paski i cztery pisanki w kropki . Ile jest pisanek w koszyczku ?

itp.

4. Rytmy - zabawa słownikowa . Wymienianie rymujących się wyrazów

rodzice mówią wyrazy np. pisanki dzieci próbują podać rymujące się wyrazy np., wianki

Wielkanoc – dobranoc

zajączek – pączek

kurczaczek – buraczek itp...

 

                                                                                   Dobrej zabawy!


 

 

01.04.2021 Czwartek

 

Temat: Kolorowe pisanki

 

1. Zakodowane pisanki

 

 

2. Posłuchaj piosenki ,, Pisanki, pisanki''

https://youtu.be/OTPObfVuHCY

Naucz się piosenki na pamięć.

 

3,, Legenda o białym baranku'' Urszula Pakuła

 

Posłuchajcie tylko ile było krzyku,

gdy się pokłóciły zwierzęta w koszyku.

Malutkie kurczątko, bielutki baranek,

Brązowy zajączek i kilka pisanek.

 

Żółciutki kurczaczek macha skrzydełkami,

jestem najpiękniejszy, żółty jak salami.

Mam czerwony dziobek i czerwone nóżki,

falujące piórka tak jak u kaczuszki.

 

Co ty opowiadasz – dziwi się baranek,

jestem cały z cukru, mam cukrową mamę.

Dzieci na mój widok bardzo się radują

i z mojego grzbietu cukier oblizują

 

Brązowy zajączek śmieje się wesoło,

jestem z czekolady – opowiada wkoło.

Właśnie mnie najbardziej uwielbiają dzieci,

już na sam mój widok dzieciom ślinka leci.

 

Dlaczego tak głośno kłócą się zwierzątka,

dziwi się pisanka zielona jak łąka.

Dziwią się pisanki żółte i czerwone,

brązowe, różowe, szare, posrebrzone

Dlaczego zwierzątka się kłóciły?

Zadania dla chętnych – wykonaj pacynkę zajączka

Pomoce : Kawałek materiału , chusteczka lub serwetki oraz materiały plastyczne.

Malowanie jajek - bardzo prosta technika -potrzebne różne serwetki https://youtu.be/jrpykloOOD8

                                                                         Miłej zabawy!

 


 

02.04.2021 -PIĄTEK

 

Temat : Tradycje wielkanocne

1. Wielkanocne zagadki

https://youtu.be/_wW5koMSrDk

2.Zwyczaje wielkanocne – prezentacja

https://youtu.be/r-to1UXYMUA

3  Wielknocny Koszyczek

   Najważniejsze pokarmy w koszyczku wielkanocnym to: jajka, wędlina lub kiełbasa, chleb i sól.

   Często dodajemy także pieprz, chrzan i cukrowego baranka. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy również ciasto.

10 rzeczy, które musisz mieć w koszyczku wielkanocnym

Zabawy przy piosence ,,Zając, piosenka na Wielkanoc ….”

https://youtu.be/wHBttUjMPHc

 

5. Śmigus-dyngus to staropolski obyczaj. Takie polewanie się wodą w Lany Poniedziałek wynika z naturalnej potrzeby pozimowego oczyszczenia i rozbudzenia.

Przed nami wesoły wierszyk o tej wielkanocnej tradycji.

Śmigus-dyngus!
Staropolskim obyczajem
w wielkanocny poniedziałek
oblewamy się nawzajem.

Miły zwyczaj śmigus-dyngus!
Bo pośród życzeń radosnych
przynosi nam w podarku
uśmiech kolorowej wiosny.

 

 

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia: 

     dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca 

      oraz samych sukcesów.


 

   

Kochani Dzieci i Rodzice! Witam Wszystkich po Świętach.

 

Środa 07.04.2021

Temat:Pogoda w różnych porach roku.

1 Jaka jest rola deszczu? - określenie pozytywnej i negatywnej roli deszczu .

Przykłady pozytywnej roli deszczu – jest potrzebny do podlewania roślin,do picia dla zwierząt. Jeśli jest go dużo – grożą nam powodzie . Dzieci też próbują przewidzieć skutki braku deszczu susza, brak życia.

2.Literowe koszyki pór roku " - utrwalenie liter ( zał 1)

   Przed zabawą dziecko odczytuje litery "w", "l", "j", "z", a następnie na kartce rysuje zaczynają się na te litery  przedmioty, w których nazwach one występują.

Rodzic rozkłada na dywanie ilustracje pór roku (zał.1), koszyki oraz ramki z narysowanymi przedmiotami. Każda pora roku ma koszyk oznaczony pierwszą literą jej nazwy: wiosna - koszyk z literą "w", jesień - z literą "j", lato - z literą "l", zima - z literą "z". Dziecko będzie zbierać do koszyków obrazki, których nazwy rozpoczynają się daną głoską. Wybiera obrazek, wypowiada jego nazwę i wkłada do odpowiedniego koszyka, np. worek - do koszyka wiosny z literą "w". Niepotrzebne obrazki odkłada.

3.Słuchanie piosenki "Deszczowa piosenka"  

      https://youtu.be/nusPMHbwlrQ

I. Deszczyk kapie,

z chmurki spada

i na ziemi opowiada,

że tak z góry na nas leci,

by urosły wszystkie dzieci.

Ref. Kap, kap, kap,

Deszczyk z nieba spadł.

Kap, kap, kap,

Deszczyk z nieba spadł. /x2

  1. Deszczyk kapie,

    z chmurki spada

        i po drodze opowiada,

        że na ziemi go potrzeba,

        by urosły kwiaty, drzewa.

        Ref. Kap, kap, kap,

       Deszczyk z nieba spadł.

        Kap, kap, kap, Deszczyk z nieba spadł. /x2

4. "Deszczowa piosenka" - zabawa taneczna z wykorzystaniem parasolek.

        Dziecko tańczy do piosenki "Deszczowa piosenka". Naśladuje obserwowanie nieba, kapanie deszczu, ścieranie kropelek z nosa, czoła, ramion, podwijanie spodni, rozkładanie parasolki. Obraca rozłożony parasol na ramieniu, kładzie odwrócony parasol na podłodze i idzie dookoła, podnosi wysoko do góry, opuszcza itp.

Na zakończenie przykuca i chowa się za swoim parasolem.

5."Deszczowe kropelki" - ćwiczenie graficzne, nadawanie kształtom kropli (zał.2) innego znaczenia. Dziecko wymyśla, co może powstać z każdej kropli deszczu, np. bałwanek, Mikołaj, grzybek, krasnal, kończy ilustracje według własnego pomysłu, a następnie opowiada rodzicowi o swoich kompozycjach.

Zdanie dla chętnych - "Pokaz mody" - projektowanie stroju na pokaz mody na każdą pogodę .Wymyśl i zaprojektuj ubrania na każdą porę roku możesz użyć wycinków z gazet, katalogów mody, reklam z ubraniami.

 

zał1

 

zał.2

 

                                                                      Pozdrawiam Was i życzę miłej zabawy!


 

  Szanowni Rodzice! na stoliku w szkole - są  Karty Pracy dla przedszkolaków - proszę o odbiór.

Czwartek 08.04.2021

Temat : Jak się zachować w czasie różnej pogody?

1.Godziny na zegarach– wytnij zegar z kolorowego papieru wytnij 2 paski w różnych kolorach ( dłuższy i krótszy- wskazówki). Przypnij paski w środku zegara pinezką, od spodu zabezpiecz ostry koniec pinezki kawałkiem korka.
Rodzice objaśniają dzieciom dziecku, że duża wskazówka liczy minuty, a mała pokazuje godziny. Przesuwaj wskazówkę godzinową na kolejne cyfry. Dziecko odczytuje godziny.

https://www.bajkidoczytania.pl/zegary-do-druku

2.Posłuchaj komunikatu o pogodzie:
Rano o godzinie 8.00 padał deszcz ze śniegiem .O godzinie 10.00 świeciło słońce. Niebo było bezchmurne. Wieczorem o godzinie 7.00 wiał silny wiatr i padał deszcz.

Połącz zegary z odpowiednimi symbolami pogody. Popatrz jak ubrane są dzieci na obrazkach i powiedz o której wyszły z domu, połącz je z odpowiednimi godzinami na zegarze -KP nr3 s. 80

3.Deszczowe chmurki-wykonaj działania i dorysuj odpowiednią ilość kropelek

4.Jak się ubrać?- Porozmawiajcie o tym, jak należy się zachować w czasie określonej pogody.
słońce – chronienia się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym
(osłanianie głowy – czapkami, kapeluszami chustkami, używanie filtrów ochronnych z wysoką ochroną UV, niewychodzenie na podwórko w czasie największych upałów, szukanie cienia, nie patrzenie w stronę słońca);

śnieg i mrózchowanie się w miejscach osłoniętych przed wiatrem, rozgrzewanie się w przypadku zmarznięcia (bieganie, rozcieranie miejsc zmarzniętych ,chuchanie w dłonie), chronienie skóry przed mrozem (zakładanie rękawiczek, szalików, czapek, smarowanie twarzy kremem);

burza zachowanie zasad bezpieczeństwa: gdy pod wysokimi drzewami, kucamy ze złączonymi nogami, nie wolno biegać i poruszać się szybkim krokiem, nie wolno spacerować po plaży (zbiorniki z wodą, a szczególnie słone morze i mokry piasek
łatwo ściągają pioruny), nie wolno się kąpać w zbiornikach wodnych i otwartych basenach, w górach należy zejść z grani lub wysoko położonych wzniesień i schować się w jakimś zagłębieniu.

Zadanie dla chętnych – ,,Deszczowa kompozycja ''- tworzenie dowolnych kompozycji z powycinanych kropli deszczu.

                                                    Miłej pracy i zabawy podczas wykonywania zadań!

 


09.04. 2021r

Temat : Kalendarz pogody.

1.Słoneczko i chmurka – układanie sylwet- ćwiczenia orientacji przestrzennej.

Dzieci układają sylwety stosownie do poleceń- słoneczko na chmurce,- słoneczko pod chmurką, chmurka za słoneczkiem, słoneczko obok chmurki, słoneczko z prawej strony itp..

Przed Wami symbole pogody, poproście Rodziców o odczytanie ich i zapoznanie się z nimi

BLOG EDUKACYJNY DLA DZIECI: SKŁADNIKI POGODY / SYMBOLE I ZJAWISKA POGODOWE  | Polish language, Crafts, Diy and crafts

2. Jaka jest rola słońca- jego pozytywnej i negatywnej siły.

- przykłady pozytywnej roli słońca: daje światło, ciepło, ogrzewa, suszy mokre ubrania, dzięki niemu rośniemy,
-przykłady negatywnych działań: jeśli zbyt mocno świeci – występuje upał i susza, brak wody.

3.Posłuchaj opowiadania Justyny Martynowskiej „Dom pod słońcem”.

Rodzic czyta tekst.

Dawno, dawno temu świat był bardzo dobry. Pełen radości, miłości i przyjaźni, lecz ludzie zaczęli zapominać, co to uśmiech, dobre słowo, braterstwo. Patrzyło na ten świat słońce: piękne, złote i ciepłe.
Pewnego dnia postanowiło ukarać ludzi za zło, które wyrządzili sobie nawzajem. Powiedziało:
– Mam was dość, żyjecie dzięki mnie, to ja wam daję siłę i chęć do życia, lecz wy tego nie wykorzystujecie dobrze. Zgasnę więc. I tak się stało .Na świecie zapanowała ciemność. Źli ludzie cieszyli się. Radowali się, mówiąc:
– Bardzo dobrze się stało, po co nam ten maruda. Zaczęli żyć bez słońca, lecz nagle okazało się, że z powierzchni ziemi zniknęły rośliny (one nie mogą żyć bez słońca), potem zwierzęta (one nie mogą żyć bez roślin). Ludzie pozostali sami, głodni i zmarznięci. Cieszyły ich tylko wspomnienia o słońcu, jego cieple i radości, jaką ze sobą niosło. Znaleźli się wśród ludzi mędrcy, którzy postanowili, że będą tacy jak chciało słońce: mili, dobrzy, prawi. A ponieważ nie tylko zło bywa zaraźliwe, ale dobro też, powoli cały świat stawał się dobry. Ludzie zaczęli mieć nadzieję, znowu zaczęli wierzyć w dobro. Stworzyli wielki dom oparty na współczuciu, miłości, zaufaniu i braterstwie.
Dziwny był ten dom, bo bez dachu, który chroniłby od zimna. Ludzie zaczęli błagać słońce:
– Zostań naszym dachem, ciepłym i radosnym .I tak się stało. Słońce znowu zaświeciło. Przykryło dom ludzkości gorącą, wesołą tarczą dającą chęć do życia ludziom, roślinom i zwierzętom..

4.Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat treści utworu:
- Kto był bohaterem opowiadania?
- Jak się czuli ludzie w swoim miejscu?
- Co sprawiało, że czuli się dobrze?
- Dlaczego słoneczko się pogniewało?
- Co zrobiło słońce?
- Jak odczuli to ludzie, jak odczuły to rośliny i zwierzęta?
- Jakie wspomnienia przywoływali ludzie?
- Czy ciepło może dawać tylko słońce?
- Czy ludzie również mogą obdarowywać się ciepłem?
- Jak wy rozwiązujecie swoje konflikty?

5. Ciepło, zimno – zabawa ruchowa.-spróbujcie znaleźć/ukryć ulubioną zabawkę .

Zadanie dla chętnych

 Obejrzyjcie dowolny kalendarz  - zwróćcie uwagę, że każdy kalendarz podzielony jest na miesiące, tygodnie, dni. Niektóre dni są oznaczone czerwonym kolorem co oznacza, że są to dni świąteczne.

Wymień kolejno nazwy: miesięcy i dni tygodnia.

                                                                                                  Życzę Wam przyjemnej pracy!


Drodzy Rodzice, realizujemy tematykę poświęconą ochronie przyrody.

Poniedziałek 12.04.2021r

Temat: Czyste powietrze czy wiemy czym oddychamy?

1.Zabawa ruchowa „ Słońce i deszcz”
Na wypowiedziane przez rodzica hasło: świeci słońce – unieście wysoko do góry ręce i kręćcie nadgarstkami, na hasło: pada deszcz- zróbcie przysiad i chowajcie głowę . Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając kolejność haseł.

2.Układanie rytmów:
Przygotujcie karteczki w kształci koła i kropli. Ułóżcie na dywanie rytmy z tych karteczek. Ułożony rytm odwzorujcie w formie dźwiękowej, samodzielnie wybierając zasady kodowania, np. koło – dźwięk „ma”, kropla – dźwięk „mu” lub: koło – klaśnięcie, kropla – tupnięcie. ( zamiast karteczek można użyć klocki w dwóch kolorach)

3.Co to jest powietrze?– rozmowa kierowana. Zapytajcie dziecko: Co to jest powietrze?, Gdzie się znajduje?, Jaki ma kształt i kolor?, Po czym poznajemy, że jest?, Czy bez powietrza można puszczać bańki mydlane, nadmuchać balon, puścić latawiec?, Czy powietrze może być brudne?, Co wpływa na czystość powietrza?

4 .Historia o sadzeniu drzewwykonanie zadania w „Kartach pracy” strona 58.
Dziecko ogląda obrazki historyjki, próbuje odgadnąć jej treść, uzupełnia ją, doklejając brakujące elementy, opowiada własnymi słowami o tym, co robią dzieci na każdym obrazku, nadaje tytuł historyjce i ocenia postawę jej bohaterów. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób dzieci postanowiły walczyć o czyste powietrze? Rodzic czyta zdania, a dziecko dopasowuje do ich treści odpowiednie obrazki.

5.Jak w inny sposób można dbać o czystość powietrza- porozmawiajcie z dziećmi (przykładowe odpowiedzi: jeździmy sprawnymi samochodami, rezygnujemy z samochodów na rzecz rowerów, korzystamy z ekologicznych źródeł energii, takich jak: woda przetwarzana na energię w elektrowniach wodnych, wiatr wykorzystywany przez elektrownie wiatrowe, biogazy wytwarzane z roślin i odchodów zwierzęcych, gejzery, z których wytryskuje gorąca woda i para oraz energia słoneczna, którą pobieramy za pomocą płaskich paneli słonecznych).

6. Co porwał wiatr? – zabawa dydaktyczna
Rozłóżcie na dywanie różne przedmioty o różnym ciężarze a dziecko podaje ich nazwy.(np. kartka papieru, łyżka, słomka do napojów, gruba książka, kredka itd.). Wiemy, że ciężkie przedmioty porywa tylko duży wiatr, a lekkie zdmuchnie już mały powiew. Przyjrzyjcie się dokładnie wszystkim przedmiotom na dywanie. Rodzicu, wciel się w rolę WIATRU, dziecko niech będzie miało zasłonięte oczy. „WIATR zabiera jeden przedmiot i pyta dziecko: Co porwał wiatr? Dziecko otwiera oczy i próbuje odgadnąć jaki przedmiot zdmuchnął wiatr, czego brakuje na dywanie, a następnie decyduje czy był to silny czy lekki wiatr? Czy zdmuchnął ciężki a może lekki przedmiot?
Rodzic prosi żeby dziecko odkładało po jednej (prawej) stronie lekkie przedmioty, które słaby wiatr unosi bez problemu, a po drugiej (lewej) – ciężkie, które potrafi porwać tylko silny wiatr.

Zadanie dla chętnych -,,Nadmuchane dziwaki ''– zabawa plastyczna- konstrukcyjna z wykorzystaniem różnych elementów odpadowych. Dziecko rysuje flamastrami na nadmuchanej, jednorazowej rękawiczce oczy, buzię, nos….może dokleicie włosy z włóczki przekształcając ją w śmiesznego stworka. Możesz swój balon przykleić do plastikowego kubka lub rolki po papierze toaletowym, ozdobić piórkami, kawałkami materiałów, gazetą, włóczką albo paskami krepiny.

 

                                                                                                                              Powodzenia!

Kochani Rodzice!  Zadania do realizacji będę zamieszczała  od góry . Pozdrawiam!